(عکس: ارشیف)، بسیاری از مهاجرانی که سفرشان را از ترکیه آغاز می کنند، پس از عبور از بحیره اژه به جزیره یونانی لیسبوس می رسند./عکس: A. Messinis/AFP
(عکس: ارشیف)، بسیاری از مهاجرانی که سفرشان را از ترکیه آغاز می کنند، پس از عبور از بحیره اژه به جزیره یونانی لیسبوس می رسند./عکس: A. Messinis/AFP

یک قایق بادی که گروهی از پناهجویان را حمل می‌کرد در نزدیک جزیره لیروس در یونان، غرق شد. ۴۹ سرنشین این قایق نجات یافتند، اما شش مهاجر ناپدید شدند.

یک قایق حامل پناهجویان که بیش از ۵۵ تن را حمل می‌کرد، در نزدیکی جزیره لیروس در آب غرق شد. از میان سرنشینان این قایق، ۴۹ تن نجات یافتند اما شش مهاجر ناپدید شده اند.

گارد ساحلی یونان تلاش کرد که به کمک قایق های عملیات جستجو را انجام بدهد. یک هواپیمای آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) نیز به ماموریت گماشته شد. گفته می‌شود که این اشخاص سفرشان را از سواحل ترکیه آغاز کرده بودند.

در این منطقه در روز پنجشنبه باد شدید می‌وزید. پیش از ظهر روز پنجشنبه، ۸۶ مهاجر در غرب شبه جزیره پلوپونیس از قایقی که در خطر غرق شدن بود، نجات داده شدند.

رادیو و تلویزیون دولتی یونان به نقل از گارد ساحلی این کشور گزارش داد که وضعیت همه سرنشینان این قایق خوب است و قرار بود که آن ها به بندر کالاماتا در جنوب یونان انتقال داده شوند. تا به حال معلوم نیست که این مهاجران، شهروندان کدام کشورها هستند. 

اخیراً در بحیره مدیترانه در جنوب کریتا و شبه جزیره پلوپونیس، تعداد قایق های مهاجران که به دست گارد ساحلی می‌افتند، افزایش یافته است.

قاچاقبران سعی می‌کنند، مهاجران را از سواحل ترکیه در بحیره اژه و یا از کشورهای دیگر در شرق بحیره مدیترانه، مستقیم به جنوب ایتالیا برسانند.

در جریان این سفرهای بحری، رخدادهای دلخراش به وقوع می‌پیوندند. برخی از قایق های پناهجویان غرق می‌شوند و شماری از مهاجران جان‌های شان را از دست می‌دهند.


 

در همین زمینه