عکس از ارشیف/تصویر یک مامور پولیس در کشور چک
عکس از ارشیف/تصویر یک مامور پولیس در کشور چک

مقام های چک روز دوشنبه گفتند که حکومت این کشور در واکنش به افزایش مهاجرت غیرقانونی، کنترول در مرز با اسلواکیا را به صورت موقت از سر خواهد گرفت. این تصمیم از روز پنجشنبه آینده اجرایی خواهد شد.

چک و اسلواکیا هردو اعضای اتحادیه اروپا و منطقه شنگن هستند و ۲۵۱ کیلومتر مرز مشترک دارند. به گفته مقام‌های چکی، کنترول در ۲۷ نقطه مرزی مشترک میان هردو کشور انجام خواهد شد و در عملیات کنترول ۵۶۰ پولیس و مامور مرزی شرکت خواهند کرد.

ویت راکوشان، وزیر داخله چک در یک کنفرانس خبری گفت که مهاجرت غیرقانونی در این کشور در سال روان ۱۲۰۰ درصد افزایش یافته است. بیشتر مهاجران از سوریه هستند.

راکوشان گفت: «آن چه که در سال روان بر ما می گذرد، بی سابقه است. پولیس از آغاز سال ۲۰۲۲، حدود ۱۲ هزار مهاجر غیرقانونی را بازداشت کرده است.»

در همین رابطه مقام‌های چکی در سال روان ۱۲۵ قاچاقبر انسان را نیز دستگیر کرده‌اند.

او افزود که مهاجران از چک به عنوان یک کشور ترانزیت استفاده می کنند و بیشتر آن ها می خواهند خود را به آلمان برسانند. این وضعیت مقام های آلمانی را نیز نگران کرده است چرا که این کشور نیز با چک مرز مشترک دارد.

به تازگی نانسی فیزر، وزیر داخله آلمان فدرال در روزنامه آلمانی «بیلد ام زونتاگ» از انجام اقداماتی برای مهار مهاجرت غیرقانونی خبر داد. به گفته او کنترول در مرز با اتریش تمدید شده است و پولیس فدرال آلمان مرز‌های خود با کشور چک را نیز کنترول می کند. 

راکوشان گفت که کنترول مرز با اسلواکیا قرار است تا اطلاع ثانوی ۱۰ روز به طول بیانجامد. راکوشان گفت که همسایگان چک از این تصمیم مطلع شده اند.

حکومت اسلواکیا روز سه شنبه اعلام کرد که با تصمیم چک موافق است اما آرزو دارد این مساله در سطح اتحادیه اروپا مورد بحث قرار بگیرد.

در همین رابطه: نگرانی سیاستمداران آلمانی از شمار رو به افزایش پناهجویان


 

در همین زمینه