عکس آرشیف: مهاجران سوار بر یک قایق بادی در آب های مدیترانه
عکس آرشیف: مهاجران سوار بر یک قایق بادی در آب های مدیترانه

مقام‌های یونانی می‌گویند که گروهی از مهاجران در دریای ایونی پیشنهاد کمک‌ نگهبانان ساحلی این کشور را رد کرده است. یک کشتی مربوط به سینگاپور این مهاجران را شنبه شب گذشته نجات داده است.

به گفته نگهبانان ساحلی یونان، روز شنبه ۵۶ پناهجو که سوار یک قایق بودند در نزدیکی جزیره سفالونیا در میان بادهای شدیدی گیر افتادند.

بر بنیاد یک خبرنامه نگهبانان ساحلی، «این مهاجران در طول روز به نگهبانان ساحلی یونان پیام دادند که حاضر نیستند کمک‌های کشتی‌های منطقه و مقام‌های یونان را بپذیرند.

با فرا رسیدن شب و وخیم تر شدن آب و هوا بالاخره مهاجران کمک یک کشتی با پرچم سینگاپور را پذیرفتند.

نجات یافتگان به جزیره اگومینیتسا در شمال شرق یونان انتقال داده شدند و جستجو برای سایر مهاجران هم ادامه یافت. هویت مهاجران اعلام نشده است.

مقام‌های یونانی می‌گویند که از آغاز سال حدود ۱۵۰۰ تن را از آب‌های یونان نجات داده‌اند.

سازمان‌های امدادی یونان را متهم به عقب راندن مهاجران می‌کنند

با این حال، سازمان‌های امدادی و دفاع از حقوق بشر و ترکیه می‌گویند که هزاران مهاجر توسط نیروهای یونانی به گونه غیرقانونی از مرزهای این کشور عقب رانده شده‌اند.

در یکی از این موارد، روز ۲۰ سپتمبر، سازمان غیردولتی ایجن بوت رپورت گفت که تصاویری را در اختیار دارد که در آن افراد نقاب پوش، یک کشتی مهاجران‌ را در آب‌های نزدیک جزیره رودس یونان عقب می‌رانند. به گفته این سازمان، افراد یاد شده نگهبانان ساحلی جزیره رودس هستند.

در همین زمینه: ۳۵ مهاجر توسط افراد نقابدار از آب‌های جزیره رودس عقب رانده شدند

در ماه می گذشته، بریان، یک مهاجر کامرونی، به مهاجر نیوز گفته بود که قایق حامل او در نزدیکی جزیره ساموس از سوی نگهبانان ساحلی عقب رانده شده بود: «سه فرد ملبس با یونیفورم، از جمله دو فرد نقابدار، از یک قایق حامل شبیه پرچم یونان فریاد زدند و اسلحه خود را به سوی ما نشانه گرفتند. آن‌ها به ما دستور دادند که ماشین قایق را خاموش کنیم.»

افراد یاد شده بریان و سایر مهاجران را مجبور کردند که سوار کشتی نگهبانان ساحلی شوند تا آن‌ها را به سوی آب‌های ترکیه انتقال دهند. آن‌ها سپس مهاجران را دوباره در قایق خود شان، که با خود گرفته بودند، در آن‌جا رها کردند.

یونان: مهاجران نباید از ترکیه به یونان بیایند

مقام‌های یونانی در اوایل سپتمبر گفته بودند که که از آغاز امسال مانع ورود بیش از ۱۵۴ هزار مهاجر به این کشور شده‌اند.

آتن به نوبه خود ترکیه را متهم می‌کند که مهاجران را ترغیب به رفتن به اتحادیه اروپا می‌کند.

بیشتر مهاجرانی که تلاش می‌کنند از طریق دریای اژه وارد یونان شوند، معمولاً از ترکیه حرکت می‌کنند. این مهاجران اتباع افغانستان، پاکستان و خاورمیانه هستند.

نوتیس میتاراکی، وزیر امور مهاجرت یونان در اواخر ماه اگست به بخش بنگالی مهاجر نیوز گفت که «مهاجران نیاز ندارند به یونان بیایند زیرا ترکیه یک کشور امن محسوب می‌شود.»

او در ادامه گفت که حق حفاظت بین المللی به این معنا نیست که پناهجویان می‌توانند وارد همه کشورها شوند بلکه باید به اولین کشور امنی که پا می‌گذارند، درخواست پناهندگی بدهند.

در همین زمینه: وزیر مهاجرت یونان: «مهاجران نیاز ندارند به یونان بیایند زیرا ترکیه یک کشور امن است»

 

در همین زمینه