رسیدن شماری از مهاجران افغان در میدان هوایی شهر انوفر آلمان (عکس آرشیف)
رسیدن شماری از مهاجران افغان در میدان هوایی شهر انوفر آلمان (عکس آرشیف)

حکومت ائتلافی ایالت هِسن آلمان روی یک برنامه ایالتی برای پذیرش ۱۰۰۰ پناهجو از افغانستان توافق کرده است. در صورت تائید این برنامه توسط حکومت فدرال، افغان‌های ساکن این ایالت می‌توانند برای پذیرش اقارب خود درخواست بدهند.

احزاب سبزها و دموکرات مسیحی آلمان که در یک ائتلاف در ایالت هِسن حکومت می کنند، بر سر یک برنامه ایالتی برای پذیرش پناهجویان افغان توافق کرده اند.

حزب سبزها در پارلمان محلی ایالت هِسن در شهر ویسبادن امروز پنجشنبه اعلام کرد که براساس این برنامه یک هزار پناهجوی افغان را می پذیرند. به گفته او، شرایط پذیرش این است که متقاضیان ارتباط خانوادگی با این ایالت داشته باشند.

نارضایتی سازمان های امدادی از برنامه های پذیرش افغان ها در آلمان

طرح های جداگانه ایالتی در این زمینه زمانی قابلیت اجرایی می یابد که وزیر داخله فدرال آلمان آن را تائید کند. ماتیاس واگنر، رئیس جناح سبزها در پارلمان ایالت هِسن با خوشبینی گفته است که نانسی فئزر، وزیر امور داخله فدرال آلمان این طرح برنامه پذیرش ایالتی را تصدیق خواهد کرد. به گفته او زیگنال های در این رابطه محسوس می باشند.

واگنر در ادامه در ارتباط به تصمیم مشترک احزاب ائتلافی سبزها و دموکرات مسیحی در این ایالت گفت: «ما در قبال مسئولیت های خود در برابر انسان هایی که از جنگ، خشونت و تعقیب فرار می کنند، می ایستیم.»

مرکل به خاطر تعهدش در برابر پناهجویان برنده جایزه صلح یونسکو شد

او افزود که این تعهدات در مورد پناهجویان اوکرایین هم صدق می کند، اما «وضعیت وحشتناک بسیاری مردم در افغانستان را نیز نباید نادیده گرفت.»

واگنر گفت که ایالت هِسن بیشتر از دیگر ایالت ها در زمینه برنامه های ایالتی برای پذیرش پناهجویان تلاش می کند و «آن هم بیشتر از کاری که ما در چوکات تقسیمات مهاجران در سطح فدرال انجام می دهیم.»

بنا بر منابع رسمی این ایالت، در حال حاضر حدود ۳۱ هزار شهروند افغانستان با اقامت محدود و یا اقامت دایمی در ایالت هِسن سکونت دارند. در صورت تائید این برنامه، این افراد می توانند برای پذیرش اقارب خود در چوکات همین برنامه پذیرش درخواست بدهند.

یک نهاد آلمانی خواستار انتقال سریع کارمندان محلی پیشین افغان شد

گونتر بوکهارت، مدیر عامل سازمان حامی پناهجویان «پروازول» از این ابتکار ایالت هِسن استقبال نمود و آن را یک زیگنال قابل توجه برای سرتاسر این کشور خواند.

او اشاره کرد که قبل از این ایالات شلسویک هولشتاین، بریمن، برلین و تورینگن نیز برنامه های پذیرش پناهجویان را تصویب کرده اند. او افزود: «اکنون نیاز می رود که وزارت داخله فدرال آلمان فوراً این برنامه ها را تصدیق کند. درست بعد از آن مردم می توانند درخواست پذیرش اقارب خود را ارائه کنند.»

 

در همین زمینه