AFP PHOTO / Jawed Tanveer  | یک زخمی غیرنظامی در بیمارستانی در ولایت زابل. 25 مه 2015
AFP PHOTO / Jawed Tanveer | یک زخمی غیرنظامی در بیمارستانی در ولایت زابل. 25 مه 2015

دیدبان حقوق بشربه مناسبت روز جهانی سلامت روانی، گزارشی در مورد وضعیت سلامت روانی در کشورهای درحال جنگ منتشر کرده که به بنیاد آن، میزان بیماران روانی در کشورهای افغانستان، کامرون، عراق، سوریه و شماری دیگر، بالا است.

در این گزارش دیدبان حقوق بشر که امروز روز دوشنبه، ١٨‬ میزان/مهرماه نشر شده، آمده که افغانستان یکی از کشور‌های درگیر جنگ است که بیش از نصف ساکنان آن با مشکلات روانی ناشی از جنگ چون افسردگی، اضطراب و استرس پس از حادثه، رو به‌ رو هستند. 

در این گزارش همچنین تاکید شده که کمتر از ١٠ درصد مردم افغانستان به خدمات روان درمانی دسترسی دارند.

این نهاد در گزارش خود از یک مرد افغانستانی که در سال ٢٠١٩‬ در یک حمله انتحاری زخمی شده است، نقل کرده که «هنوز به یاد دارم، شب ها درست خوابیده نمیتوانم و زود عصبانی میشوم.»

این مرد به دیدبان حقوق بشر گفته که پس از حمله انتحاری به یک بیمارستان نظامی منتقل شده و تنها بدن او تحت درمان قرار گرفته است، اما کسی در مورد مشکلات روانی او چیزی نپرسیده است.

در کنار این، پناه‌جویان افغانستان که پس از به قدرت رسیدن طالبان به سایر کشورها فرار کردند، با مشکلات روانی دست و پنجه نرم میکنند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده که "بررسی‌های ما در فرانسه نشان میدهد با آنکه تلاش‌های زیادی برای اسکان سریع و استقبال از مهاجران افغانستان صورت گرفته است، اما هنوز شمار زیادی از آنها برای دریافت از حمایت‌های روانی-اجتماعی با موانع روبرو هستند."

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر در کنار افغانستان، کشورهای کامرون، افریقای مرکزی، اوکراین، ایتوپیا، عراق، فلسطین، سوریه و سودان جنوبی از جمله کشورهای درگیر جنگ هستند که میزان بیماران روانی در آنها بالا است.

از سوی دیگر در کابل، وزارت بهداشت طالبان نیز امروز از روز جهانی بهداشت روانی بزرگداشت کرد و مسئولان این وزارت نیز گزارش دیدبان حقوق بشر در افغانستان را تایید کردند.

داکتر محمد حسن غیاثی، معاون وزارت بهداشت طالبان در این نشست گفته است؛ تحقیقاتی که در سال ٢٠١٨‬ در افغانستان انجام شد نشان میدهد که از هر دو نفر، یک تن آنها از مشکلات روانی رنج میبرند.

با این حال، گفته شده که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان و ایجاد بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در این کشور، میزان بیماری روانی در میان مردم افغانستان بیشتر شده است.

درپی همین مشکل و در کنار خبرهای زیاد از خودکشی افراد در افغانستان، امروز نیز مردی در ولایت قندهار خود را دار زد.

 

در همین زمینه