نانسی فیزر، وزیر داخله آلمان
نانسی فیزر، وزیر داخله آلمان

نانسی فیزر، وزیر داخله آلمان فدرال به خاطر افزایش میزان مهاجرت از طریق مسیر موسوم به بالقان ابراز نگرانی کرد. او گفت که به غیر این پناهجویان، تقریبا یک میلیون آواره جنگی از اوکرایین در آلمان به سر می برند.

او روز سه شنبه در «مجله صبحگاهی» کانال یک تلویزیون آلمان (ای ار دی) گفت، به این خاطر نگران است، چون به غیر از آن ها تقریبا یک میلیون آواره جنگی از اوکرایین در آلمان به سر می برند و اسکان پناهجویان جدید کار آسانی نخواهد بود.

او پیش از برگزاری دیدار با مسئولان نواحی «Kommunen» و ایالات سخن که قرار بود به منظور هماهنگی بهتر کمک ها به پناهجویان برگزار شود، این اظهارات را انجام داده است.

بیشتر بخوانید: تا پایان ماه اگست بیش از ۹۵۰ هزار پناهجوی اوکرایینی به آلمان آمدند

وزیر داخله آلمان فدرال در این مصاحبه گفت، او در سطح اتحادیه اروپا نیز برای «محدودیت» ورود از طریق مسیر بالقان فعالیت دارد و این مساله را در این دیدار مطرح خواهد کرد.

به گفته فیزر، حکومت آلمان فدرال در حال بررسی این مساله است که چگونه از نواحی با در اختیار قرار دادن املاک و مستغلات استفاده نشده حمایت اضافی کند. 

او گفت که در این بخش هنوز ظرفیت هایی برای اسکان دادن پناهجویان وجود دارد. فیزر افزود: «حالا مهم این است که همه ما دست به دست هم دهیم تا این که حکومت فدرال، ایالات و نواحی همه با هم براین مشکل فائق آیند.» به گفته فیزر، در اوائل ماه نومبر نیز همانگونه که قبلا هم اعلام شده بود، کمک های دیگری از سوی حکومت فدرال آماده می شوند.

در گزارش جدید مهاجرت که توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) نشر شده است، از فرار انبوه و تاریخی مردم اوکرایین به خاطر حمله روسیه به این کشور سخن زده شده است.

بربنیاد این گزارش فقط تا اواسط ماه سپتمبر حدود پنج میلیون تن از اوکرایین به کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه فرار کردند. آلمان پس از پولند دومین کشور پذیرای آن ها است.

فیزر در ادامه گفت، برخی می گویند، پناهجویان ترجیح می دهند به آلمان بیایند، چون در این جا میزان کمک های اجتماعی نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر بالاتر است. اما برای اثبات این ادعا هیچ سند و مدرکی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: چرا مهاجرت از طریق جاده بالکان افزایش یافته؟

ادعای فریدریش مرتس، رئیس حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) راجع به «گردشگری اجتماعی» پناهجویان اوکرایینی باعث خشم و ناراحتی شده بود. این سیاستمدار ۶۶ ساله بعدا به صورت رسمی معذرت خواهی کرد. طبق اطلاعات حکومت فدرال از آغاز سال تا ماه سپتمبر تقریبا ۱۳۵ هزار تن برای نخستین بار درخواست پناهندگی دادند که شمار آن ها به این ترتیب در مقایسه با یک سال قبل از آن ۳۵ درصد بیشتر بود.

 

در همین زمینه