امداد گران اجساد سوخته ۱۱ مهاجر و ۴ جسد دیگر را روز جمعه ۷ اکتوبر در ساحل صبراته در لیبیا پیدا کردند. عکس از  @RefugeesinLibya
امداد گران اجساد سوخته ۱۱ مهاجر و ۴ جسد دیگر را روز جمعه ۷ اکتوبر در ساحل صبراته در لیبیا پیدا کردند. عکس از @RefugeesinLibya

امداد گران هلال احمر لیبیا اجساد سوخته ۱۱ مهاجر و ۴ جسد دیگر را روز جمعه ۷ اکتوبر در ساحل صبراته در لیبیا پیدا کردند. صبراته در ۷۰ کیلومتری طرابلس، پایتخت لیبیا موقعیت دارد و منطقه مهمی برای حرکت مهاجران به سوی اروپا محسوب می‌شود.

اداره سازمان ملل متحد در لیبیا در خبرنامه‌ای گفته است که « اجساد سوخته در داخل یک کشتی و چهار جسد دیگر در بیرون از آن پیدا شده‌است.»

تا کنون جزئیات دقیق و چگونگی مرگ این ۱۵مهاجر روشن نیست اما به گفته شاهدان عینی، یک قاچاقبر عامل آن بوده است.


به گفته منابع سازمان ملل متحد این مهاجران در نتیجه درگیری میان گروه‌های رقیب قاچاقبران کشته شده‌اند. رسانه‌های محلی لیبیا نیز این موضوع را تائید کرده و گفته‌اند که قربانیان روز پنجشنبه درتیراندازی میان قاچاقبران جان داده‌اند. به گفته این رسانه‌ها، یکی از گروه‌های رقیب روز جمعه کشتی را آتش زده است.

انجمن مهاجران لیبیا که با تعدادی از شاهدان عینی تماس گرفته به مهاجر نیوز گفت که «کشتی به دلیل نبود مواد سوخت آماده حرکت نبود و قاچاقبران در پاسخ به اعتراض مهاجرانی که هر کدام ۳۵۰۰ یورو پرداخته بودند، به سوی آن‌ها تیراندازی کردند.»

انجمن مهاجران لیبیا می‌گوید که درگیری میان قاچاقبران و هدف قرار گرفتن مهاجران در این درگیری‌ها یک امر رایج است: «هر هفته اجساد مهاجران در ساحل پیدا می‌شود. خیلی احتمال دارد که قاچاقبران این اجساد را از کشتی به ساحل بیاندازند. اگر اجساد [تازه یافت شده] نسوخته بودند کسی درباره آن‌ها حرف نمی‌زد.»

در همین زمینه: ۲۲ مهاجر در نزدیک سواحل لیبیا جان باختند

به گفته انجمن، مهاجران اتباع سوریه، بنگله‌دیش، سودان و مالی بودند. تعدادی از این مهاجران که از کشتار نجات یافته‌اند، از بیم انتقام جویی قاچاقبران و دستگیری توسط مقام‌های لیبیا پنهان شده‌اند «در حالی که باید از آنان محافظت صورت گیرد.»

سازمان ملل متحد از مقام‌های لیبیا خواسته است تا در مورد این حادثه «تحقیقات سریع، شفاف و مستقل انجام دهند و عاملین را به دادگاه بسپارند.»

 

در همین زمینه