یک نقطه مرزی میان جمهوری چک و اسلواکیا. عکس از رویترز
یک نقطه مرزی میان جمهوری چک و اسلواکیا. عکس از رویترز

جمهوری چک اعلام کرد که دهها سرباز را در امتداد مرزهایش با اسلواکیا مستقر کرده است تا پولیس را در مبارزه علیه تردد مهاجران غیرقانونی کمک کنند. همزمان اسلواکیا اعلام کرده که بیش از ۸۰۰ مهاجر غیرقانونی را در مرزهای این کشور با هنگری دستگیر کرده است.

مقام‌های جمهوری چک از روز یکشنبه ۹ اکتوبر ۸۰ سرباز را برای تقویت گزمه‌های مرزی به دو منطقه موراویای جنوبی، زلین و موراویا سیلیزی در امتداد مرز اسلواکیا اعزام کردند.

بر اساس یک خبرنامه ارتش، از تاریخ ۲۸ اکتوبر ۳۲۰ سرباز اضافی به این مناطق اعزام خواهند شد.

مقام‌های جمهوری چک با این اقدام کنترول مرزها در منطقه را که در ۲۹ سپتمبر و برای مدت ۱۰ روز اعلام کرده بودند تمدید می‌کنند. یک مقام پولیس چک به یک روزنامه محلی گفت : «کنترول کامل مرزها در امتداد ۲۵۱ کیلومتر مشترک ممکن نیست اما همه امکانات را برای جلوگیری از عبور غیرقانونی از مرز به کار خواهیم گرفت.»

در همین باره: افزایش مهاجران؛ حکومت چک کنترول در مرز با اسلواکیا را از سر می‌گیرد

مطابق آمار رسمی، بین ماه جنوری و ۲۶ سپتمبر ۲۰۲۲، پولیس چک ۱۱۹۸۳ مهاجر غیرقانونی را که تلاش داشتند از این کشور عبور کنند دستگیر کرده‌اند. این رقم به مراتب بزرگتر از رقم ثبت شده در سال ۲۰۱۵ است که اروپا با بحران مهاجرت روبرو شده بود.

همزمان با اقدامات جمهوری چک، اسلواکیا در پایان ماه سپتمبر کنترول مرزهای خود با هنگری را با اعزام واحد‌های گزمه تقویت کرده بود.

به گفته مقام‌های اسلواکیا، ازآن هنگام تا کنون پولیس مرزی بیش از ۸۰۰ مهاجر غیرقانونی را دستگیر کرده است.

رومان میکولیچ، وزیر داخله گفت که کنترول‌های جدی تر در سراسر کشور ادامه دارد تا از خطراتی که مهاجران متوجه نظم عامه و امنیت کشور می‌سازند جلوگیری گردد.

اقدامات مشترک در اروپای مرکزی

اقدامات جمهوری چک و اسلواکیا در چارچوب تلاش‌هایی صورت می‌گیرد که در هفته‌های اخیر کشورهای اروپای مرکزی برای تقویت مرزهای خود اعلام کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: چرا مهاجرت از طریق جاده بالکان افزایش یافته؟

روز ۳ اکتوبر، رهبران اتریش، هنگری و صربستان توافق کردند که اقدامات مشترکی را در مرزهای شان اعمال کنند.

این اقدامات مشترک همچنین کنترول مرزهای مقدونیه شمالی و حمایت از صربستان برای اخراج مهاجران به کشورهای اصلی شان را در بر می‌گیرد.

 صربستان که در سال جاری به یک مسیر عمده مهاجران بدل شده، عملیات پولیس برای کنترول مهاجران را در مرزهایش با هنگری تقویت کرده است.

روز ۵ اکتوبر، پولیس بیش از ۲۰۰ مهاجر را از یک کمپ خودساخته در شمال کشور اخراج کرد. 

در همین باره: اتریش "کنترول مرزی" را در مرز مشترک با اسلواکیا آغاز کرد

 

در همین زمینه