پولیس ترکیه در نظارت از مرز بین این کشور و یونان از دستگاه صوتی دوربرد استفاده می کند
پولیس ترکیه در نظارت از مرز بین این کشور و یونان از دستگاه صوتی دوربرد استفاده می کند

مقام های یونان مدعی اند که ترکیه بیش از ۹۰ مهاجر را برهنه کرده و سپس آنان را مجبور به عبور از مرز نموده اند. بیشتر این پناهجویان شهروندان افغانستان و سوریه اند. در این گزارش، عکس برهنه پناهجویان نیز به نشر رسیده است.

اداره پولیس یونان می‌گوید که افسران آنان، شماری از مهاجران برهنه را روز جمعه پیدا کرده اند که به وسیله قایق های پلاستیکی از دریای ایوروس عبور کرده و وارد قلمرو این کشور شده اند. به گفته ماموران پولیس یونان، برخی از این افراد "به گونه جدی زخمی" بوده اند. رقم این افراد به ۹۲ نفر می‌رسد و شهروندان افغانستان، سوریه و برخی از آنان از پاکستان بوده اند.

دریای اوروس، یک مرز آبی است و ترکیه را از یونان جدا می‌کند.

این مهاجران به پولیس و نیروهای آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا (فرانتکس) گفته اند که مقام های ترکیه آنان را در سه واسطه نقلیه سوار کرده و به منطقه مرزی انتقال داده اند.

مهاجران همچنان گفته اند که پیش از سوار شدن به قایق، آنان مجبور ساخته شده اند که برهنه شوند. پولیس یونان می‌گوید که برای این مهاجران لباس و مواد غذایی فراهم کرده اند.

هرچند نیروهای یونانی گفته اند که اعضای فرانتکس هم در جریان اظهارات این مهاجران در محل حضور داشته اند، اما از جانب فرانتکس این موضوع تایید نشده است.

مرتبط:آژانس مرزی اتحادیۀ اروپا به چشم‌پوشی از عقب راندن مهاجران توسط یونان، متهم شد

وزارت امور مهاجرت یونان گفته است که "رفتار تحریک آمیز ترکیه از حد فراتر رفته است."

نوتیس میتاراکیس، وزیر امور مهاجرت یونان با نشر تصاویر برهنه مهاجران در صفحه تویتر روز شنبه نوشت: «رفتار ترکیه با ۹۲ مهاجری که ما (دیروز) در مرز نجات دادیم، مایه شرمساری تمدن است. ما از انقره انتظار داریم که این حادثه را بررسی کند و در نهایت از مرزهای خود با اتحادیه اروپا محافظت نماید.»

ترکیه همواره مدعی است که گویا یونان، پناهجویان و مهاجرانی را که از طریق خشکه و بحر وارد این کشور می‌شوند، به توسل به خشونت، به عقب می‌راند.

در عین زمان، یونان هم ادعا می‌کند که ترکیه برای اعمال فشار بالای اتحادیه اروپا، پناهجویان و مهاجران را به مرزهای این اتحادیه می‌کشاند.

 

در همین زمینه