گروهی از شهروندان تخلیه شده أفغان به ایالت شرقی براندنبورگ در آلمان رسیدند./عکس: Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/dpa/picture-alliance
گروهی از شهروندان تخلیه شده أفغان به ایالت شرقی براندنبورگ در آلمان رسیدند./عکس: Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/dpa/picture-alliance

انالنا بئربوک، وزیر خارجه و نانسی فیزر، وزیر داخله آلمان فدرال در مورد ایجاد یک برنامه پذیرش برای افراد بسیار آسیب پذیر از افغانستان به توافق رسیدند.

وزرای امور داخله فدرال و خارجه آلمان روز دوشنبه در برلین اعلام کردند، بر اساس این توافق قرار است هر ماه حدود یک هزار افغان به همراه اعضای خانواده های شان در آلمان پذیرفته شوند.

آن ها گفتند، اینگونه حمایت از مردم در افغانستان پس از تصرف قدرت توسط طالبان، ادامه پیدا می‌کند. این برنامه در درجه اول برای انسان هایی هست که «به خاطر تلاش های شان در زمینه حقوق زنان و حقوق بشر و یا این که فعالیت های شان در بخش قضایی، صحنه سیاسی در رسانه ها، تعلیم و تربیه، فرهنگ، ورزش و یا در بخش های علمی در معرض توجه عموم بوده است و به این خاطر شخصا درخطر هستند.»

بیشتر بخوانید: آلمان و پاکستان در مورد انتقال کارمندان محلی پیشین افغان جداً تلاش می کنند

این دو خانم وزیر در ادامه گفتند، این برنامه شامل حال زنان و مردان افغانی هم می‌شود که به خاطر جنسیت، تمایل های جنسی، هویت جنسی و یا مذهب شان متحمل خشونت شده و یا مورد تعقیب قرار گرفته اند.

بئربوک اعلام کرد: «انسان های بسیاری در افغانستان زندگی می‌کنند که هر روز از تعقیب و خشونت هراس دارند. آن ها مانند ما امید به یک آینده بهتر در افغانستان داشتند، به این امید زندگی می‌کردند و در این راه تلاش می‌کردند.»

او در ادامه گفت: «از تابستان سال گذشته، طالبان به خصوص هرگونه چشم انداز و امید را از زنان و دختران می‌گیرند، حقوق شان را کماکان محدود می‌کنند و با هر زن و مردی که مقاومت می‌کند، بی رحمانه برخورد می‌نمایند.»

وزیر خارجه آلمان در ادامه افزود، به این خاطر آن ها هدف اصلی این برنامه بشردوستانه جدید هستند.

فیزر، وزیر داخله آلمان گفت: «ما براساس مسئولیت بشردوستانه مان عمل می‌کنیم و براساس معیارهای تعیین شده پذیرش می‌توانیم به آن دسته از شهروندان مقیم افغانستان که بسیار آسیب پذیر و در معرض خطر هستند، محافظت ارائه کنیم.»

بیشتر بخوانید: نارضایتی سازمان‌های امدادی از برنامه‌های پذیرش افغان‌ها در آلمان

وزیر داخله آلمان فدرال به این هم اشاره کرد که میزان پذیرش در این برنامه با توجه به ارقام کنونی پذیرش شهروندان افغان تعیین شده است. اما حالا به این منظور چارچوب مشخصی ایجاد می‌شود.

 

در همین زمینه