سازمان امدادی «سیف د چلدرن» از «فاجعه حقوق اطفال» در افغانستان سخن گفته است
سازمان امدادی «سیف د چلدرن» از «فاجعه حقوق اطفال» در افغانستان سخن گفته است

یک سازمان حامی حقوق بشر هشدار داده که حدود یک میلیارد کودک در معرض «خطرات بسیار جدی» تغییرات اقلیمی قرار دارند. افغانستان در شاخص حقوق کودکان از جمع ۱۸۵ کشور در جایگاه ۱۸۴ قرار گرفته است.

شاخصی که سازمان حقوق کودکان «KidsRights» نشر کرده است، با استفاده از آمار آژانس های مربوط به سازمان ملل تهیه شده است. بر بنیاد این شاخص، در حال حاضر زندگی یک سوم کودکان جهان، یعنی حدود ۸۲۰ میلیون تن از امواج گرما متاثر شده است.

به گفته این سازمان غیردولتی هالندی، کمبود آب زندگی ۹۲۰ میلیون کودک را در سراسر جهان متاثر کرده است، در حالی که بیماری هایی مانند ملاریا و تب دنگی بر زندگی ۶۰۰ میلیون کودک یا به عبارت بهتر یک چهارم کودکان جهان تاثیر گذاشته است.

شاخص سازمان حقوق کودکان نخستین و تنها رتبه بندی در دنیا است که سالانه میزان احترام به حقوق کودکان را سنجش می کند. بر بنیاد این رتبه بندی، از میان ۱۸۵ کشور، آیسلند، سویدن و فنلند بهترین کشورها از نظر رعایت حقوق کودکان به شمار می آیند. کشورهای سیرا لئون، افغانستان و چاد در این لیست بدترین کشورها معرفی شده اند.

از میان سه کشور برتر، فقط جایگاه سویدن در این رتبه بندی در مقایسه با سال گذشته تغییر کرده و از جایگاه چهارم به دوم ارتقا یافته است.

مارک دولرت، بنیانگذار و رئیس سازمان حقوق کودکان گزارش سال روان را «هشداری در مورد وضعیت نسل کنونی و آینده کودکان خواند». او گفت: «حالا تغییرات اقلیمی که به سرعت پیش می رود، آینده آن ها و حقوق ابتدایی شان را تهدید می کند». دولرت افزود: «در طول دهه گذشته هیچ پیشرفت واقعی در استندرهای زندگی کودکان به دست نیامده است و معیشت آن ها نیز به خاطر پاندمی کووید-۱۹ به صورت جدی متاثر شده است.»

به گفته سازمان حقوق کودکان پاندمی کووید-۱۹ تاثیر جدی بر کودکان داشته و آن ها به خاطر اختلالات و مسدود بودن کلینیک ها نتوانستند به غذا و دارو دست یابند. این وضعیت به مرگ حدود ۲۸۶ هزار کودک زیر پنج سال انجامیده است.

بر بنیاد شاخص این سازمان، برای نخستین بار در طول دو دهه گذشته، شمار کودکان کارگر به ۱۶۰ میلیون تن افزایش یافته است. براین اساس در طول چهار سال گذشته، ۸.۴ میلیون تن به آن ها اضافه شده اند. این گروه برای تدوین این شاخص با دانشگاه اراسموس در روتردام هالند همکاری کرده است.

سازمان حقوق کودکان در مورد انگولا و بنگله دیش نوشته است که وضعیت کودکان در این دو کشور به صورت قابل توجهی بهبود یافته است. انگولا میزان مرگ کودکان زیر پنج سال را به نصف رسانده است. در حالی که در بنگله دیش شمار کودکان زیر پنج سال دچار کم وزنی تقریبا به نصف رسیده است.

اما در این شاخص مونتنگرو به خاطر میزان پایین واکسین کودکان تنزل کرده است و در جایگاه ۴۹ قرار گرفته است.

در این شاخص برای این که مشخص شود، کشورها تا چه اندازه به کنوانسیون سازمان ملل راجع به حقوق کودکان عمل می کنند، از داده های سازمان ملل استفاده شده است.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه