نیروهای بریتانیایی در حال انتقال مهاجران نجات داده شده از کانال مانش به بندر دوور. عکس از رویترز
نیروهای بریتانیایی در حال انتقال مهاجران نجات داده شده از کانال مانش به بندر دوور. عکس از رویترز

یک زن البانیایی ۳۱ ساله به اتهام همکاری برای ورود غیرقانونی مهاجران به بریتانیا روز چهارشنبه دستگیر شد. از آغاز سال تا پایان ماه اگست، ۲۱۶۵ مهاجر البانیایی از کانال مانش به مقصد بریتانیا عبور کرده‌اند.

به گفته اداره ملی مبارزه با جرایم جنایی بریتانیا، این زن در چارچوب تحقیقاتی دستگیر شد که نشان می‌داد شبکه‌های جنایی البانیایی در فراهم کردن سهولت برای انتقال اتباع البانیایی به بریتانیا همکاری می‌کردند.

ژاک پییر، مسئول اداره جرایم جنایی با اظهار این مطلب در خبر نامه‌ای افزود که قاچاقبران «تنها به پول علاقه دارند و به فکر امنیت مهاجران نیستند.»


سویلا براورمن، وزیر داخله بریتانیا که بعد از ظهر روز چهارشنبه استعفا داد، گفت که عملیات تازه پولیس، پیام روشنی است که نشان می‌دهد «حکومت بریتانیا برای به محکمه کشاندن شبکه‌های جنایی که سفرهای مرگبار از طریق کانال مانش را سازماندهی می‌کنند، متعهد است.»

این در حالیست که حدود دو هفته پیش پولیس اسپانیا از دستگیری یک شبکه بزرگ قاچاقبران البانیایی در همکاری با اداره مبارزه با جرایم جنایی بریتانیا خبر داده بود.

شبکه، مهاجران را از شمال اسپانیا و از طریق کانال مانش به بریتانیا انتقال می‌داد و از هر مهاجر بین ۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو می‌گرفت.

آژانس ملی مبارزه با جرایم بریتانیا گفته است که تا هنوز روشن نشده شبکه چه تعداد مهاجران را به بریتانیا انتقال داده اما مقام‌های هردو کشور ۵۰ مهاجر را که به کمک قاچاقبران به بریتانیا رسیده‌اند دستگیر کرده‌اند.

بر اساس آمار منتشر از آغاز سال تا پایان ماه اگست، ۲۱۶۵ مهاجر البانیایی از کانال مانش به مقصد بریتانیا عبور کرده‌اند. در سال ۲۰۲۱ این رقم تنها ۸۱۵ تن بود.

حکومت بریتانیا برای مقابله با این افزایش پناهجویان البانیایی توافقی را با دولت البانیا امضا کرد که زمینه را برای اخراج مهاجران البانیایی فراهم می‌کند.

از آغاز سال ۲۰۲۲ تا کنون بیش از ۳۳۸۰۰ مهاجر توانسته‌اند به گونه غیرقانونی از کانال مانش عبور کنند و خود را به سواحل بریتانیا برسانند.

این رقم در پایان سال ۲۰۲۱ به بیشتر از ۲۸ هزار نفر می‌رسید.

در همین زمینه: یک شبکه ۲۹ نفری قاچاق مهاجران در البانیا، یونان و ایتالیا دستگیر شد

 

در همین زمینه