یک کشتی حامل مهاجران در حال حرکت به سوی لامپدوسا. عکس از سی واچ
یک کشتی حامل مهاجران در حال حرکت به سوی لامپدوسا. عکس از سی واچ

نگهبانان ساحلی ایتالیا اعلام کردند که دو کودک یک و دو ساله در آتش سوزی در قایقی که قصد عبور از دریای مدیترانه به سمت ایتالیا را داشت، کشته شدند. در این حادثه دست کم پنج زن زخمی و یک زن دیگر ناپدید شده‌اند.

نیروهای ساحلی و رسانه‌های ایتالیا روز جمعه ۲۱ اکتوبراعلام کردند که جسد سوخته دو کودک خردسال در یک قایق در دریای مدیترانه پیدا شده است. قایق مذکور قصد داشت با عبور از دریای مدیترانه به ایتالیا برود. بر اساس اطلاعات اولیه، هردو کودک در آتش سوزی در داخل قایق کشته شدند.

دست کم پنج زن نیز در این حادثه زخمی شدند. یک زن حامله ۲۵ ساله که گمان می رود مادر یکی از کودکان فوت شده باشد، به سرعت به بیمارستان پالرموی ایتالیا منتقل شد و یک زن دیگر ناپدید شده است.

مقام‌‌های ایتالیایی در بیانیه‌ای اعلام کردند که در توافق با مقام‌های مالتا «یک قایق گزمه نگهبانان ساحلی از لامپدوزا به محل حادثه اعزام شد و ۳۸ مهاجر از جمله جسد دو مهاجر خردسال را پیدا کرد.» تاهنوز محل حرکت و ملیت قربانیان اعلام نشده است.

به گفته مقام‌های ایتالیایی، یک قایق ماهیگیری تونسی که ابتدا به محل رسیده بود، از وقوع انفجار در قایق خبر داده بود. این فاجعه ظاهراً ناشی از انفجار بالون گاز یا آتش گرفتن مواد سوختی بوده است. دفتر دادستانی در اگریجنتو، درسیسیل، تحقیقات را آغاز کرده است.

در همین زمینه: امدادگران آلمانی ۵۰ مهاجر را از خطر مرگ در مدیترانه نجات دادند

«دیگر نمی توان اجازه داد که مردم بمیرند"

مهاجران نجات یافته، در لامپدوزا در نزدیکی آب‌های تونس تحت مراقبت قرار گرفتند. شهردار لامپدوزا، فیلیپو مانینو، از یک «جهنم» صحبت کرد و از رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا ووندر لاین، خواست که به آنجا برود.

او گفت: «من تنها ۱۰۰ روز است که شهردار هستم و تا کنون پنج مورد مرگ را ثبت کرده‌ام. اروپا باید بدون تاخیر وارد عمل شود، دیگر نمی‌توان اجازه داد که مردم بمیرند.»

به گفته وزارت کشور ایتالیا، از ابتدای سال تاکنون بیش از ۷۶ هزار نفر در سواحل ایتالیا فرود آمده اند، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ حدود ۵۰ هزار نفر و سال قبل از آن ۲۶ هزار نفر بود.

بر اساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) از ابتدای سال جاری میلادی، ۱۲۹۶ مهاجر در مدیترانه مرکزی، خطرناک ترین مسیر مهاجرت در جهان، ناپدید شده اند.

در همین زمینه: یونان؛ شمار قربانیان غرق شدن یک کشتی در جزیره کیترا به ۱۱ تن رسید

 

در همین زمینه