گزمه‌های پولیس یونان در  کنار دیوار تازه ساخته شده در منطقه اوروس عکس از EPA/Dimitris Tosidis
گزمه‌های پولیس یونان در کنار دیوار تازه ساخته شده در منطقه اوروس عکس از EPA/Dimitris Tosidis

پولیس یونان یک حلقه بزرگ قاچاقچیان انسان را متلاشی کرده است. اعضای این باند اغلب مهاجران را از ترکیه، از طریق رودخانه ماریتسا به یونان انتقال می دادند.

اداره پولیس یونان در آتن پایتخت این کشور روز جمعه از متلاشی شدن یک باند قاچاقچیان انسان با حداقل ۲۳ عضو خبر داد. به قول این اداره ۹ تن از این افراد، شامل سه یونانی و شش خارجی، بازداشت شده اند و جست و جو برای یافتن ۱۴ همدست آنها جریان دارد.

به قول پولیس یونان افراد این باند از چندین ماه به اینسو مهاجران را از ترکیه، از طریق رودخانه مرزی ماریتسا، به یونان می آوردند و از هر نفر ۶ هزار یورو می گرفتند. پولیس یونان افزوده است که از یک مخفیگاه این باند قاچاقچیان انسان مبلغ ۹۰۰ هزار یورو را یافته است.

در اعلامیه پولیس یونان آمده است پس از آنکه پناهجویان از مرز ترکیه به یونان عبور داده می شدند، اعضای این باند آنها را توسط موتر های سرقت شده به بندر یونانی تسالونیکی انتقال می داده اند. از آنجا گویا پول بیشتری از پناهجویان طلب می کردند. مثلاً برای انتقال به مقدونیه شمالی حدود ۱۵۰۰ یورو، قاچاق به اروپای غربی ۳۰۰۰ یورو و یک پاسپورت جعلی تا ۱۶۰۰ یورو از مهاجران اخذ می کرده اند.

باندهای قاچاقچی همواره مهاجران را از طریق رودخانه ماریتسا به یونان انتقال می دهند. اکثریت این مهاجران، پس از رسیدن به خاک یونان، تلاش می کنند که رسماً در آن کشور ثبت نگردند، زیرا می خواهند خود را به یکی از کشور های غربی اتحادیه اروپا رسانده و در آنجا درخواست پناهندگی بدهند. در صورتی که در یونان نشان انگشت شان ثبت شده باشد، آنگاه به تأسی از قوانین مهاجرت به اروپا، احتمال بازگرداندن شان از کشورهای غربی اتحادیه اروپا به یونان وجود دارد.

 

در همین زمینه