مهاجران در جزیره لیسبوس یونان (عکس آرشیف)
مهاجران در جزیره لیسبوس یونان (عکس آرشیف)

کمبود شدید بودجه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد زندگی و رفاه میلیون‌ها آواره در جهان را تهدید می‌کند. این سازمان امدادی تا اخیر سال‌روان میلادی به ۷۰۰ میلیون دالر کمک‌های فوری نیاز دارد.

کمیسیاریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان «UNHCR» روز دوشنبه در ژنیو توضیح داده است که در ماه‌های گذشته کمک‌های حیاتی یا «نجات دهنده زندگی» برای هزاران زن، مرد و کودک آواره در جهان کاهش یافته است.

این سازمان گفته است که به ۷۰۰ میلیون دالر کمک‌های فوری تا اخیر سالروان میلادی نیاز دارد تا از کاهش بیشتر کمک‌های بشری به قربانیان جنگ، خشونت و تبعید جلوگیری گردد.

 دومینیک هاید، رئیس بخش روابط خارجی کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد گفته است که «این یک خواست فوری واقعی است.» او گفته است که نیازمندی‌ها به دلیل وقوع جنگ، خشونت و همچنان بحران‌های اقتصادی افزایش می‌یابد.

به گفته او، کمیسیاریای عالی پناهندگان ملل متحد نمی‌تواند دیگر برای کشور اوگاندا؛ جایی که اپیدمی ایبولا در آن شیوع یافته، دیگر صابون و مواد بهداشتی تهیه کند تا با این بیماری مرگبار مبارزه شود.

در کشور چاد تامین آب آشامیدنی در کمپ‌های پناهجویان به دلیل کمبود سوخت قطع شده است.

در لبنان تامین مواد ایمنی از سوی کمیسیاریای عالی پناهندگان ملل متحد برای ۷۰ هزار خانواده پناهجوی به شدت آسیب دیده غیر ممکن شده است.

کمیسیاریای عالی پناهندگان ملل متحد به بخش بزرگی از کمک‌های داوطلبانه حکومت‌ها، نهادها و افراد خصوصی وابسته است.

بر بنیاد معلومات سازمان ملل، در سالروان میلادی شمار انسان‌های در حال فرار به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر رسیده است که یک رکورد جدید در جهان است.

 

در همین زمینه