قایق مهاجران در دریای اژه میان ترکیه و یونان. عکس از آرشیف
قایق مهاجران در دریای اژه میان ترکیه و یونان. عکس از آرشیف

به اساس اعلامیه سازمان دکتران بدون مرز، ۲۲ تن از مهاجرانی که آثار شکنجه در بدن برخی از آن‌ها دیده می‌شد و چهار تن از آن‌ها زخم برداشته بودند، در جزیرۀ لسبوس یونان در دریای اژه شناسایی و نجات داده شده‌اند.

این مهاجران که توسط گروهی از دکتران بدون مرز به تاریخ۲۰ اکتبر در جزیرۀ لسبوس پیدا شدند، در اظهارات خود گفته‌اند که مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

سازمان دکتران بدون مرز در یک اعلامیۀ رسانه‌یی، در ۲۵ اکتبر، خشونت اعمال شده بر این مهاجران را محکوم کرده و گفته‌اند که آن‌ها پس از دریافت یک هشدار رسمی در مورد این افراد، برای نجات آن‌ها اقدام کرده اند.

تیو دی پیاتزا، هماهنگ کنندۀ MSF در لسبوس می‌گوید: «وقتی نزدیک شدیم، فریادهای زیادی شنیدیم. وقتی رسیدیم، ۲۲ تن از مهاجران را پیدا کردیم.»

همچنان این مقام گفته است که چهار تن از این مهاجران زخم برداشته بودند و دستان سه تن دیگر شان با تکه‌های پلاستیکی محکم بسته شده بود.

در همین حال، طبق اظهارات مهاجران صدمه دیده، گروهی از افرادی که به آن‌ها خشونت ورزیده بود، قبل از رسیدن گروه MSF منطقه را ترک کرده بودند.

این در حالی است که دولت یونان تا اکنون نسبت به این حادثه واکنشی نشان نداده است. اما سازمان دکتران بدون مرز می‌گوید که پس از پیدا کردن این مهاجران، بالافاصله، پولیس را در جریان قرار داده‌ و مجروحان را به بیمارستان منتقل کرده‌اند.

داکتران بدون مرز در پی این رویداد از مقامات یونانی خواستند تا اقدامات لازم را برای جلوگیری از تکرار چنین حادثات روی دست گرفته و از حفاظت مهاجران و روش‌های امن پناهندگی در این کشور اطمینان حاصل کنند.

این در حالی است که کشور یونان بارها از سوی سازمان‌های غیردولتی، حقوق بشر و رسانه‌ها متهم به بدرفتاری با پناهجویان و عقب‌راندن خشونت‌آمیز مهاجرانی شده است که عمدتاً از آب‌های ترکیه وارد جغرافیای این کشور می‌شوند.

اما دولت یونان همواره این اتهامات را رد کرده و تاکید کرده است که یونان مکلف به امنیت مرزهای خود است. مرزهایی که در عین زمان مرز اتحادیۀ اروپا در شرق مدیترانه نیز می‌باشد.

 

در همین زمینه