مقر مرکزی فرانتکس در وارسا
مقر مرکزی فرانتکس در وارسا

آژانس حفاظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا (فرانتکس) می‌خواهد در آینده با ادارات مقدونیه شمالی قوی‌تر همکاری کند تا از مهاجرت غیرقانونی و جرایم روزافزون فرامرزی جلوگیری شود.

ایلوا یوهانسون، کمیسیار امور داخلی اتحادیه اروپا و اولیور اسپاسوفسکی، وزیر داخله مقدونیه شمالی توافقنامه ای را در مورد کنترول مرزی در اسکوپیه، پایتخت این کشور امضا کرده اند.

یوهانسون گفت: «فرانتکس به این وسیله در موقعیتی قرار خواهد گرفت که تیم های عملیاتی دایمی را اعزام کند تا دوشادوش نیروهای مرزی مقدونیه شمالی کار کنند.»

بر اساس این توافقنامه، پیش از اعزام مامورین فرانتکس به مقدونیه شمالی، باید حکومت این کشور بالکان با آن موافقت نماید. هدف این است تا با تقویت بیشتر کنترول در امتداد مرزهای کشورهای اتحادیه اروپا با مقدونیه شمالی، امنیت مرزهای خارجی اتحادیه اروپا تأمین گردد. پارلمان اروپا باید این توافقنامه با مقدونیه شمالی را تائید نماید.

اورزولا فون دیر لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در اسکوپیه گفت: «اهمیت این توافقنامه تنها به این دلیل نیست که همکاری در بخش مهاجرت تقویت شود، بلکه به این دلیل نیز که ما کاملاً باورمند هستیم که مقدونیه شمالی حالا در مسیر اروپا پیش می رود.» این کشور از مدت ها به این سو برای عضویت در اتحادیه اروپا تلاش می کند. مذاکرات در این مورد قرار است در ماه جولای سال آینده آغاز شود.

افزایش شمار مهاجران در مسیر بالکان غربی

مهاجرت غیرقانونی در مسیر بالکان غربی که بخش های زیادی از یوگوسلاویای پیشین را در بر می گیرد، از سال ۲۰۱۸ به این سو همواره افزایش یافته است. فرانتکس میان ماه جنوری و سپتمبر امسال بیش از ۱۰۵ هزار مورد عبور غیر قانونی از این مسیر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ثبت کرده است. این رقم یک افزایش آشکار را در مقایسه با سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که در آن تقریباً ۶۲ هزار مورد عبور غیرقانونی ثبت شده بود.

اتحادیه اروپا در حال حاضر فعالیت های فرانتکس را در بخش های دیگر بالکان نیز گسترش می دهد. توافقات مشابه قبلاً با البانیا، صربستان و مونته نگرو صورت گرفته است و با بوسنیا و هرزگوینا قرار است در این مورد مذاکره شود.

افزون بر آن کمیسیون اتحادیه اروپا کمک های مالی با مبلغ ۳۹،۲ میلیون یورو را برای مدیریت مرزی این منطقه تصویب کرده است. گفته شده است که از این پول ها قرار است تجهیزات ویژه مانند سیستم های نظارتی، هواپیماهای بدون سرنشین و وسایل بایومتریک فراهم شوند. دولت های عضو اتحادیه اروپا تصمیم می گیرند که آیا ماموریت فرانتکس را گسترش بدهند یا نه.

اولیور وارهلیی، کمیسار اتحادیه اروپا که مسئول توسعه کنترول مرزی است، توضیح داد که اتحادیه اروپا باید در این بخش با شرکای خود در بالکان غربی به صورت تنگاتنگ همکاری نماید.

او یک افزایش ۶۰ درصدی امکانات مالی در مدت زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ را برای چهار کشور اعلام کرد که مجموعاً به ۳۵۰ میلیون یورو می رسد. او گفت: «این امکانات به دولت های بالکان غربی در همه بخش ها کمک خواهد کرد تا سیستم های مؤثر را برای مدیرت مهاجرت، به شمول پناهندگی و پذیرش، امنیت مرزی و موارد برگشت دادن (مهاجران) انکشاف دهند.» او تأکید کرد که هدف این است تا این کشورها این تدابیر را با موفقیت عملی کنند.

 

در همین زمینه