گارد ساحلی ایتالیا در جریان عملیات نجات
گارد ساحلی ایتالیا در جریان عملیات نجات

گارد ساحلی ایتالیا از نجات حدود ۱۱۰۰ مهاجر از نزدیکی جزیره سیسل خبر داده است. در عین زمان خدمه کشتی نجات «اوشین ویکینگ» نیز ۵۶ پناهجو را از نزدیکی لامپیدوزا و ۳۲ تن دیگر از نزدیکی مالتا نجات دادند.

گارد ساحلی ایتالیا از نزدیکی جزیره سیسیل تقریبا ۱۱۰۰ مهاجر را نجات داد و به عرشه کشتی اش منتقل کرد. چنانچه گارد ساحلی ایتالیا روز چهارشنبه اعلام کرده است، قبل از نجات این مهاجران دو تن از سرنشنیان قایق جان باخته بودند.

گارد ساحلی این مهاجران را چندین مایل دورتر از شهر سیراکوز در سمت شرقی ایتالیا به روزهای سه شنبه و چهارشنبه در دو عملیات نجات به کشتی شان منتقل کرد.

نیروهای امداد و نجات در اولین عملیات چندین نفر را از یک قایق ماهیگیری نجات دادند. بعداً یک کشتی نجات اسپانیایی از ماموریت فرانتکس نیز که تقریبا ۸۰ نفر را در خود جای داده بود، به کمک آنها رسید. در مجموع حدود ۴۲۰ مهاجر سوار قایق گارد ساحلی شدند.

در دومین عملیات چندین قایق از گارد ساحلی و پولیس مالی ایتالیا حدود ۶۶۰ نفر را از یک قایق ماهیگیری دیگر نجات دادند که از میان آن ها دو تن جان خود را از دست داده بودند.

اغلباً مهاجرانی که از سواحل شمال افریقا از مسیر مدیترانه تلاش می کنند خود را به اتحادیه اروپا برسانند، در مسیر راه دچار وضعیت اضطراری شده و در مواردی جان خود را از دست می دهند. حکومت جدید ایتالیا می خواهد از ورود مهاجران به وسلیه قایق ها جلوگیری کند.

سازمان های خصوصی نیز منظماً در این مناطق عملیات نجات انجام می دهند. در حال حاضر کشتی «اوشین ویکینگ» از سازمان امدادی «اس او اس مدیترانه» و کشتی «بشریت ۱» از سازمان «اس او اس بشریت» مجموعا حامل صدها مهاجر نجات داده شده از مدیترانه اند.

آب های لیبیا - ۲۵ اکتوبر: ۳۵ مهاجر غیرقانونی، از جمله ۴ کودک، از پاکستان، مصر، سودان، سودان جنوبی در بحیره مدیترانه، در آب های بین المللی لیبیا توسط کشتی «اوشن واکینگ» با پشتیبانی هوایی در ۲۵ اکتوبر ۲۰۲۲ نجات یافتند / عکس از وینچنزو سیرکوستا / خبرگزاری آنادولو
آب های لیبیا - ۲۵ اکتوبر: ۳۵ مهاجر غیرقانونی، از جمله ۴ کودک، از پاکستان، مصر، سودان، سودان جنوبی در بحیره مدیترانه، در آب های بین المللی لیبیا توسط کشتی «اوشن واکینگ» با پشتیبانی هوایی در ۲۵ اکتوبر ۲۰۲۲ نجات یافتند / عکس از وینچنزو سیرکوستا / خبرگزاری آنادولو

نجات ده ها مهاجر دیگر توسط کشتی نجات «اوشین ویکینگ»

خدمه کشتی نجات «اوشین ویکینگ» باز هم ۵۶ پناهجو را از حالت اضطرار دریایی نجات دادند. سازمان امدادی «اس او اس مدیترانه» که اداره این کشتی را به عهده دارد روز چهارشنبه با نشر توییتی اعلام کرده که نجات یافته گان ساعت های طولانی در یک کشتی چوبی به شدت مزدحم در آب های بین المللی در نزدیکی لامپدوزا لحظات دشواری را گذرانده بودند. نجات یافته گان شامل ۲۷ فرد زیر سن بدون همراه و دو زن بوده اند.

نجات پناهجویان در نزدیکی مالتا

خدمه کشتی «اوشین ویکینگ» در آبهای بین المللی در نزدیکی مالتا نیز اخیرا ۳۲ تن را از حالت اضطرار دریایی نجات دادند. سازمان امدادی «اس او اس مدیترانه» شب گذشته گفته است که قایق شش متری آنها برای عبور از آبهای آزاد نامناسب بود.

این نجات یافته گان سه روز را بدون مواد غذایی سپری کرده بودند. آنها بسیار خسته و بدن شان دچار کم آبی شده و از سوختگی شدید رنج می برند. خدمه این کشتی بعد از چندین عملیات نجات اکنون مراقبت از ۲۳۴ مهاجرا در عرشه کشتی به عهده دارند.

در مدیترانه عملیات نجات سازمان یافته دولتی وجود ندارد. مدیترانه یکی از خطرناک ترین مسیرهای دریایی برای عبور مهاجران در جهان است. طبق گزارش سازمان بین المللی مهاجرت «آی او ام» از آغاز سال روان میلادی ۱۷۶۲ تن در حین عبور از این مسیر جان باخته و یا ناپدید شده اند. احتمال می رود که موارد گزارش ناشده بیشتر از این باشد.

 

در همین زمینه