توقف دوباره توضیع پاسپورت در افغانستان
توقف دوباره توضیع پاسپورت در افغانستان

ریاست پاسپورت حکومت طالبان روند توزیع پاسپورت را از دو هفته به این سو متوقف کرده است. این تصمیم طالبان متقاضیان پاسپورت خصوصاً بیماران را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

فیصل، باشنده ولایت پکتیا، برای انتقال مادر بیمارش به پاکستان به پاسپورت نیاز دارد، اما به هر دری می‌زند، چاره‌ای نمی‌یابد. او می‌گوید: «مادرم سخت مریض است و علاجش در افغانستان نشده است. به مشوره داکتران باید مادرم را به پاکستان غرض تداوی انتقال دهم اما حال طالبان روند توزیع پاسپورت را توقف داده اند. نمی‌دانم چه کار کنم.»

او می‌گوید که حکومت طالبان حداقل باید برای مریضانی که نیاز عاجل به تداوی در خارج دارند استثنایی قایل می‌شد تا آن‌ها می‌توانستند پاسپورت بگیرند.

اداره پاسپورت حکومت طالبان از دو هفته به این طرف روند توزیع پاسپورت را توقف داده است. توقف توزیع پاسپورت، افرادی چون فیصل را با چالش‌های زیادی روبرو کرده است. 

شماری از شهروندان با انتقاد از ریاست پاسپورت می‌گویند که طالبان روند توزیع پاسپورت را به این دلیل متوقف کرده اند که جلو سفر شهروندان به خارج از کشور را بگیرند.

 سعید خان، یک باشنده کابل به دویچه وله گفت که به دلیل نداشتن پاسپورت از سفر به خارج باز مانده است. او گفت که ریاست پاسپورت برخلاف اراده مردم و بدون دلیل روند توزیع پاسپورت را متوقف کرده است.

او گفت: «من همراه با فامیل خود قصد سفر به خارج از کشور را دارم، می‌خواهم برای خود و اعضای فامیلم پاسپورت بگیرم. طالبان توزیع پاسپورت را متوقف کرده اند. بسیار نگران هستم که آنان باز چه زمانی روند توزیع پاسپورت را شروع می‌کنند.»

هزاران تن دیگر قبلاً آنلاین درخواست پاسپورت داده اند، تعدادی در انتظار سپری کردن روند بایومتریک هستند و تعدادی هم روند اداری را طی کرده و در انتظار دریافت پاسپورت می‌باشند. حالا همه آن‌ها در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

در میان آنها افرادی هم هستند که در گذشته با سازمان‌های خارجی کار کرده و یا به عنوان خبرنگار و فعال مدنی مصروف کار بوده اند. تعدادی از آنها وعده پذیرش کشورهای خارجی را دریافت کرده اند، اما سفر آنها به دلیل نداشتن پاسپورت به تاخیر افتاده است.

وهاب یکی از این افراد است که در انتظار دریافت پاسپورت می‌باشد: «بیشتر از یک ماه شده است که به صورت آنلاین درخواست پاسپورت داده ام. متنظر بایومتریک هستم. اما طالبان اعلان کردند که توزیع پاسپورت متوقف شده است. ما هیچ نمی‌دانیم به چه دلیل چنین کاری می‌کنند.»

حکومت طالبان می‌گوید که به دلیل مشکلات تخنیکی روند توزیع پاسپورت را متوقف کرده است.

 نورالله پتمن، سخنگوی ریاست پاسپورت حکومت طالبان به دویچه وله گفت در تمام افغانستان از دو هفته به این سو روند ثبت نام و توزیع پاسپورت متوقف شده است.

 او گفت: «به دلیل مشکلات تخنیکی، روند توزیع پاسپورت را برای چند مدت توقف داده ایم تا بدور از مشکلات بتوانیم خدمات بهتر را به مردم ارایه کنیم. در گذشته که ما مشکلات داشتیم و مردم با آن روبرو بودند، رهبری صلاح دیدند که برای چند مدتی فعالیت ریاست پاسپورت توقف یابد.»

پتمن در خصوص توزیع پاسپورت به مریضان گفت که همه فعالیت‌های شعبه توزیع پاسپورت توقف یافته است و نمی‌توانند که برای برای بیماران نیز پاسپورت توزیع کنند.

 او افزود: «روی یک طرح جدید کار جریان دارد تا براساس آن در آینده با یک برنامه منظم روند توزیع پاسپورت شروع شود. در آن یک راه حل برای بیماران نیز سنجیده شده است.»

سخنگوی ریاست پاسپورت نگفت که روند توزیع پاسپورت چه زمانی از سر گرفته می شود و افزود که قبل از حل مشکلات تخنیکی درخواست‌های جدید پذیرفته نمی‌شود و هیچ پاسپروتی توزیع هم نمی‌شود.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه دوله دری

 

در همین زمینه