کانال مانش. عکس: رویترز
کانال مانش. عکس: رویترز

نیروهای مرزی فرانسه می‌گویند که بامداد روز پنج‌شنبه مرکز عملیات منتطقه‎‌یی، دو قایق مملو از مهاجران را در مناطق کاله و دانکرک نجات داده‌اند.

گفته می‌شود که مرکز عملیات منطقه‌یی نیروهای مرزی (CROSS) بامداد روز پنج‌شنبه، پس از به‌دست آوردن اطلاعات در مورد ۵۰ تن از مهاجران در یک قایق غیرقابل اعتماد، به کمک آن‌ها شتافته و بالافاصله این مهاجران را نجات داده‌اند. این نیروها گفته‌اند که مهاجران را پس از نجات دادن در منطقۀ دانکرک رها کرده‌اند.

این در حالی است که نیروهای دریایی فرانسه می‌گوید که روز پنچ‌شنبه، گروه سیار این نیروها، حین گشت‌زنی و مراقبت در منطقۀ کاله، ۴۹ تن از مهاجران را که تلاش داشتند با قایق از کانال مانش عبور کرده و خود را به بریتانیا برسانند، نجات داده‌اند. به گفتۀ این نیروها، مهاجران نجات یافته از دریا، در بندر کاله رها شده‌اند.

کانال مانش یکی از مسیرهای پرخطر و دشوارگذری است که مهاجران همواره برای رسیدن به بریتانیا از آن می‌گذرند.

بیشتر بخوانید: بریتانیا: شرکت هواپیمایی موظف، از انتقال پناهجویان به بریتانیا کناره‌گیری کرد

به اساس آمار و گزارش‌های نشر شده در ماهای پسین، میزان تلاش مهاجران برای ورود به کشورهای اروپایی و به ویژه بریتانیا، شدت کم‌سابقه داشته است.

همچنان روز دو شنبۀ گذشته نیز؛ نیروهای فرانسوی اعلام کردند که یک پناهجوی ۲۴ سالۀ نایجریایی را که می‌خواست با شنا، از کانال مانش به بریتانیا عبور کند، نجات داده‌اند.

این در حالی است که فرماندهی مبارزه با مهاجرت غیرقانونی در کانال مانش گفته است که نیروهای فرانسوی مانع عبور ۴۲.۵ درصد از مهاجران در سال جاری و ۵۰ درصد از مهاجران در سال گذشته شده‌اند.

 

در همین زمینه