کمپ ویروتیر ( جنگل کوچک) در نزدیکی سواحل مانش. حدود ١٥٠ مهاجر ایرانی در این کمپ زندگی می‌کنند.  عکس از مهدی شبیل
کمپ ویروتیر ( جنگل کوچک) در نزدیکی سواحل مانش. حدود ١٥٠ مهاجر ایرانی در این کمپ زندگی می‌کنند. عکس از مهدی شبیل

جمهوری چک کنترول مرزهای خود را با سلواکیا برای ۴۵ روز دیگر تا ۱۲ دسمبر تمدید کرد. کابینه لیبرال-محافظه کار این کشور در پراگ روز پنچشنبه نیز با تمدید کنترول مرزی موافقت کرد.

به گفته سخنگوی وزارت داخله چک در غیر این صورت زمان تعیین شده برای کنترول علیه مهاجرت غیرقانونی روز شنبه به پایان می رسد. پتر فیالا نخست وزیر چک می گوید که "این اقدامی نیست که ما با علاقه انجام می دهیم. اما وضعیت این امر را ضروری می کند".

پس زمینه این اقدام، افزایش مهاجرت ها به اصطلاح از مسیر بالقان غربی که از ترکیه و کشورهای بالقان مانند صربستان و مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا می پیوند، عنوان می شود.

از آغاز کنترول مرزی با سلواکیا در پایان ماه سپتمبر، تقریباً ۵۵۰۰ مهاجر غیرقانونی دستگیر شده اند. علاوه بر این پولیس چک 74 قاچاقچی را دستگیر کرده است. علاوه بر صدها افسر پولیس ۸۰ سرباز و ۶۰ مامور گمرک نیز در مرز چک و سلواکیا مستقر شده اند.

جمهوری چک و سلواکیا بخشی از منطقه شینگن هستند و در حالت نورمال کنترول های منظم مرزی انجام نمی شود. تا جدایی صلح آمیز در اول ماه جنوری ۱۹۹۳، هر دو یک کشور مشترک را تشکیل می دادند یعنی چکسلواکیا.

 

در همین زمینه