گروهی از مهاجران برای سوار شدن به قایق آماده می شوند./عکس: DW/D. Tosidis
گروهی از مهاجران برای سوار شدن به قایق آماده می شوند./عکس: DW/D. Tosidis

اتحادیه اروپا و مصر می‌خواهند که در آینده، برای مهار مهاجرت غیرقانونی از طریق بحیره مدیترانه همکاری نزدیک تر داشته باشند.

یک خانم سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل گفت، اتحادیه اروپا با پرداخت ۸۰ میلیون یورو از مصر حمایت خواهد کرد. قرار است که ۲۳ میلیون یورو از این مبلغ در سال روان برای کمک به مصر هزینه شود. به گفته او قرار است به این وسیله، همکاری در بخش محافظت از مرزها نیز گسترش داده شود.

بیشتر بخوانید: تعداد مهاجران غیرقانونی در اروپا از جنوری تا می امسال ۸۲ درصد افزایش یافته است

در اعلامیه هیئت اعزامی اتحادیه اروپا در قاهره که به تاریخ ۳۰ اکتوبر نشر شد آمده است، در چارچوب این برنامه مدیریت مرزی و همچنین عملیات جستجو و نجات مهاجران در خشکه و در بحر گسترش داده شود.

در ادامه این اعلامیه تصریح شده که گویا در کنار اتحادیه اروپا، گروه های دیگری از جمله سازمان بین المللی مهاجرت نیز در تصویب این معاهده سهم دارند.

قرار است در چارچوب این معاهده از خرید تجهیزات جستجو و نجات مهاجران حمایت شود و دوره های آموزشی ویژه ای نیز عرضه شوند.

شمار مهاجرانی که از مصر برای دریافت حمایت به اروپا می‌آیند، اخیرا افزایش یافته است. طبق اطلاعات نهاد پناهندگی اتحادیه اروپا، این رقم از سال ۲۰۱۴ تا به حال اینقدر بالا نبوده است.

به گفته این نهاد، بیشتر شهروندان مصری که به صورت غیرقانونی وارد اتحادیه اروپا می‌شوند، از طریق بخش مرکزی بحیره مدیترانه به ایتالیا می‌آیند.

گفته می شود، بیشتر این مهاجران به خاطر بیکاری و وضعیت بد اقتصادی کشورشان را ترک می‌کنند. اما وضعیت حقوق بشر نیز در افزایش شمار مهاجران تاثیر ویژه ای داشته است.

بیشتر بخوانید: اتحادیه اروپا با مقدونیه شمالی در کنترول مرزها همکاری می‌کند

به گفته نهاد پناهندگی اتحادیه اروپا «احتمالا در کوتاه مدت عوامل اقتصادی و حقوق بشری به عنوان عوامل اصلی مهاجرت مردم مصر باقی می‌ماند و به این ترتیب ایتالیا کماکان شاهد مهاجرت غیرقانونی شمار زیادی از مهاجران از این کشور خواهد بود.»

 

در همین زمینه