سوئلا براورمن، وزیر داخله بریتانیا
Amanda Rose/Avalon/Photoshot/picture alliance
سوئلا براورمن، وزیر داخله بریتانیا Amanda Rose/Avalon/Photoshot/picture alliance

وزیر داخله بریتانیا به دلیل آنکه ورود پناهجویان به کشورش را به عنوان "تهاجم" توصیف کرد، با انتقادات شدیدی مواجه شد. قانونگذاران در سراسر طیف سیاسی نسبت به خطر استفاده از زبان «تحریک ‌آمیز» علیه مهاجران هشدار دادند.

سوئلا براورمن، یک روز پس از آن این مطلب را بیان کرد که مردی از بمب های آتش زا برای حمله به یک اداره مهاجرت در شهر بندری دوور استفاده کرد.

وزیر داخله بریتانیا که پس از اعتراف به نقض قوانین امنیتی برای نجات شغل خود می ‌جنگد، روز دوشنبه به پارلمان گفت که در تلاش است تا "تهاجم به سواحل جنوبی" کشورش را با اشاره به ورود مهاجران با قایق‌های کوچک از طریق کانال مانش، متوقف کند.

رابرت جنریک، وزیر دولت در امور مهاجرت بریتانیا که بخشی از وزارت داخله این کشور است، با اشاره به اینکه در سال جاری میلادی نزدیک به ۴۰ هزار پناهجو از طریق قایق ‌های کوچک وارد بریتانیا شده ‌اند، گفته که لحن رئیس ‌اش نشان‌دهنده مقیاس این چالش و ریکارد جدید است. اما وی افزود: «فکر می‌کنم در این مقام باید اصطلاحات را عاقلانه انتخاب کنید. ما نمی ‌خواهیم شاهد تکرار حوادثی مانند آنچه در دوور رخ داد، باشیم.»

مرتبط:کانال مانش: نزدیک به صد تن از مهاجران نجات یافتند

براورمن هفته گذشته، شش روز پس از استعفایش، به دلیل نقض قوانین وزارتی و ارسال یک سند حساس دولتی از طریق ایمیل شخصی خود، توسط ریشی سوناک، نخست وزیر جدید بریتانیا مجدداً به عنوان وزیر داخله منصوب شد.

او همچنین متهم شده که به توصیه های حقوقی در مورد بازداشت طولانی مدت مهاجران در یک مرکز مهاجرتی دیگر گوش نداده و محل اقامت کافی را تامین نکرده؛ اما او هر دو ادعا را رد کرده است.

رهگیری قایق های مهاجران توسط نیروهایی بریتانیایی در ساحل دوور در کانال مانش. عکس: پکچرالیانس
رهگیری قایق های مهاجران توسط نیروهایی بریتانیایی در ساحل دوور در کانال مانش. عکس: پکچرالیانس

راجر گیل، یک قانونگذار در حزب محافظه کار حاکم که براورمن نیز عضوش می باشد، گفت که وزیران قبلی محلات اقامت جایگزین مانند هوتل ها را تامین کرده بودند، اما زمانی که او مسئولیت را به دست گرفت، این روند متوقف شد. او به رادیو تایمز گفت: «من حرف این وزیر کشور را قبول نداشته و به آن اعتماد ندارم. او واقعاً علاقمند به بازی در جناح راست است.»

بیشتر بخوانید:مهاجری که قصد داشت با شنا به بریتانیا برود، نجات داده شد

شرایط در سایت منستون در کنت هفته گذشته توسط دیوید نیل، بازرس ارشد مستقل مرزها و مهاجرت به عنوان "بسیار فاجعه بار" توصیف شد. گزارشی حاکی از آن است که مردم روی زمین خوابیده اند، به برخی از آنها دسترسی به تیلفون داده نشده و اجازه داده نشده که درهای توالت را به طور کامل ببندند.

در نظر گرفته شده که به حدود ۱۵۰۰ مهاجر برای کمتر از ۲۴ ساعت در یک زمان اسکان داده شود. تعداد آنها به بیش از دو برابر افزایش یافته، به طوری که یک خانواده افغان می گوید که آنها ۳۲ روز در آنجا بوده اند. براورمن به پارلمان گفت: «بیایید وانمود کنیم که همه آنها پناهجویانی در مضیقه هستند، کل کشور می داند که این درست نیست.»

ایوت کوپر، سخنگوی امور داخلی حزب مخالف کارگر، گفت که این لفاظی ها مطابق با عملکرد دولت بدتر شده است. او گفت: «هیچ وزیر داخله ای که در مورد امنیت عمومی یا امنیت ملی جدی باشد، در روز پس از حمله خطرناک با بمب بنزینی به مرکز پردازش اولیه امور مهاجرت در دوور، از زبان بسیار تحریک آمیز استفاده نمی کند.»

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه