گروهی ۹ نفره از مهاجران پس از نجات از آب های اژه (اول نومبر) / تصویر از رویترز
گروهی ۹ نفره از مهاجران پس از نجات از آب های اژه (اول نومبر) / تصویر از رویترز

امدادگران توانستند بعد از رویداد واژگونی قایق پناهجویان در نزدیکی جزیره ائوبویای یونان، اجساد ۲۰ تن از قربانیان را از آب بیرون بکشند. سرنشینان این قایق از افغانستان، مصر و ایران بوده اند.

بعد از رویداد واژگونی قایق پناهجویان در مدیترانه که در جنوب جزیره ائوبویا یا اِویا رخ داد، امدادگران توانستند به روز چهارشنبه اجساد ۲۰ مهاجر را از آبها بیرون بکشند. چنانچه روزنامه یونانی «کاتریمینی» گزارش داده است ۱۲ تن نیز توانستند به روز سه شنبه زمانی که این قایق واژگون شده بود، نجات یابند. دست کم ۳۶ تن دیگر تا کنون ناپدید اند.

به گزارش این روزنامه، این قایق احتمالا به دلیل وزش بادهای شدید با ۶۸ سرنشین واژگون شده و حامل شمار زیادی از زنان و کودکان بوده است.

بر اساس معلومات نجات یافته گان، این قایق از ازمیر ترکیه حرکت کرده بود. هیچکدام از سرنشینان این قایق واژگون شده با واسکت های نجات مجهز نبوده اند. این مهاجران از افغانستان، مصر و ایران بوده اند.

همچنان به روز سه شنبه در واژگونی یک قایق مهاجران در نزدیکی جزیره ساموس یونان نیز ۷ تن ناپدید شده اند. چهار تن ساعتی بعد از این رویداد نجات یافتند. یک نفر نیز جان باخته است. روز چهار شنبه نیز جستجو برای یافتن ناپدید شده گان این رویداد ادامه یافت.

بر بنیاد گزارش روزنامه «کاتریمینی» یونان از آغاز سال روان میلادی شمار پناهجویان جان باخته و ناپدید شده در شرق مدیترانه به بیش از ۳۰۰ تن رسیده است و در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته دو برابر شده است.

در سال ۲۰۲۱ بر اساس آمار آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، در مجموع ۱۱۵ تن جان خود را از دست داده و یا هم ناپدید شده اند. بنا بر گمانه زنی ها، رقم موارد گزارش ناشده احتمالا بیشتر از این باشد.

در رویدادهای واژگونی قایق ها اغلبا شمار سرنشینان آنها نامشخص می ماند، اما قایق ها معمولا بی نهایت پر و مزدحم می باشند.

 

در همین زمینه