۲ نومبر ۲۰۲۲، افرادی که تصور می شود مهاجر باشند، مرکز منستون را که در نزدیکی کنت قراردارد، ترک می کنند/عکس: AP Photo Alberto Pezzali
۲ نومبر ۲۰۲۲، افرادی که تصور می شود مهاجر باشند، مرکز منستون را که در نزدیکی کنت قراردارد، ترک می کنند/عکس: AP Photo Alberto Pezzali

سه پناهجوی افغان که از یک مرکز پرازدحام در جنوب شرق انگلستان به لندن فرستاده شده بودند، روز چهارشنبه داوطلبانه به آن جا بازگشتند. به گفته یک عکاس رویترز، آن ها در لندن به حال خود رها شده بودند و جایی را برای ماندن نداشتند.

حکومت بریتانیا به خاطر شرایط زندگی پناهجویان در مرکز منستون که در کنت قرار دارد، زیر فشار است. منستون یک مرکز ویژه پذیرش اولیه پناهجویان است و مدت اقامت آن ها دراین جا معمولا نباید بیشتر از ۲۴ ساعت طول بکشد. اما آن ها بسیار بیشتر از یک شبانه روز در این مرکز می مانند و شب ها را بر روی تشک در راهرو می گذرانند.

گفته می شود شمار ساکنان این مرکز بیش از دوبرابر ظرفیت آن است. روبرت جنریک، وزیر مهاجرت بریتانیا گفت که از آخر هفته تا به حال شمار سرنشینان این مرکز «به میزان بسیار قابل توجهی» کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید: بریتانیا: وضعیت «فاجعه‌بار» مرکز رسیدگی به پناهجویان منستون

به گزارش دو روزنامه بریتانیایی در روز چهارشنبه، یک گروه ۴۰ نفره مهاجران در روز سه شنبه از مرکز منستون به یک ایستگاه بس در مرکز لندن انتقال داده شده و آن جا رها شدند. حدود ۳۰ تن از آن ها توانستند در نزد خانواده و یا دوستانشان بمانند. ۱۱ تن هیچگونه محل سکونتی نداشتند و یک کارمند امور خیریه به آن ها کمک کرد.

این دو روزنامه از یک سخنگوی پولیس راه آهن بریتانیا نقل قول کردند که به گزارش ها راجع به گروهی از پناهجویان واکنش نشان داده بود. براین اساس این پناهجویان در شب سه شنبه در جستجوی کمک بودند.

در گزارش این دو روزنامه به نقل از این سخنگو آمده است: «ماموران پولیس به این منظور با کارمندان أمور خیریه، پرسونل راه آهن و کارمندان دولتی همکاری کردند تا به آن ها برای پیدا کردن محل سکونت در شب کمک کنند.»

یک عکاس رویترز در بیرون از مرکز منستون گفت، این سه مرد افغان که گفته می شود روز سه شنبه به لندن برده شدند، بدون این که جایی را برای ماندن داشته باشند، شام چهارشنبه به مرکز کنت بازگشتند. چون آن ها سرپناه دیگری پیدا نکرده بودند.

وزارت داخله بریتانیا از هرگونه اظهار نظری راجع به روند کاری در مرکز منستون خودداری کرد.

سوئلا براورمن، وزیر داخله بریتانیا متهم شد که به مشاوره های حقوقی راجع به تمدید بازداشت در این مرکز گوش نداده است. اتهامی که از سوی او رد شده است.

بیشتر بخوانید: در پی واکنش های خشم آلود به وضعیت کمپ لمپه دوزا، پلیس ایتالیا این محل را تخلیه می کند

به گفته یک بازرس مستقل، یک خانواده افغان هفته گذشته به او گفته است که به مدت ۳۲ روز در این مرکز به سر برده است.

جنریک روز چهارشنبه به «اسکای نیوز» گفت، به خاطر وضعیت مرکز منستون، علیه وزارت داخله بریتانیا اقدامات قانونی روی دست گرفته شده است. او افزود، انتظار دارد که این مرکز «با سرعت هرچه بیشتر» عملکردش را دوباره با قوانین تطابق دهد. 

 

 

در همین زمینه