۳۱ دسمبر سال ۲۰۲۱، کشتی نجات «سی واچ ۳» با ۴۴۰ مهاجر نجات یافته به بندر پوزالو در جزیره سیسیلی رسید/عکس: ARCHIVE ANSA / FRANCESCO RUTA
۳۱ دسمبر سال ۲۰۲۱، کشتی نجات «سی واچ ۳» با ۴۴۰ مهاجر نجات یافته به بندر پوزالو در جزیره سیسیلی رسید/عکس: ARCHIVE ANSA / FRANCESCO RUTA

سازمان آلمانی «سی واچ» روز پنجشنبه در هامبورگ، کشتی جدیدش را معرفی کرد. قرار است از این کشتی برای نجات مهاجرانی استفاده شود که سعی می کنند خود را با قایق به اروپا برسانند.

این کشتی که ۱۲سال از عمر آن می گذرد و طول آن به ۵۸ متر می رسد، «سی واچ ۵» نام دارد. طی ماه های آینده «سی واچ ۵» ترمیم و آماده خواهد شد تا بشود از آن در بهار سال ۲۰۲۳ برای نخستین بار در بحیره مدیترانه استفاده کرد.

سازمان «سی واچ» در این باره گفته است: «سی واچ ۵ اعلام جنگی است برعلیه همه آن هایی که حقوق بشر را در بخش مرکزی بحیره مدیترانه نادیده می گیرند.»

بیشتر بخوانید: کشتی «سی آی ۴» اجازه یافت نجات یافتگان را در ایتالیا پیاده کند

به گفته این سازمان، این کشتی سریع تر، بلندتر و کارآمدتر از همه کشتی های سلفش است و می تواند به این خاطر تعداد بیشتری افراد نجات یافته را جای دهد و بهتر به آن ها رسیدگی کند.

این سازمان، کشتی جدید را واکنشی می داند به تشدید سیاست های راستگرایانه در پارلمان ایتالیا. ماتئا وایهه، سخنگوی «سی واچ» گفت، حقوق بشر «فقط زمانی ارزش دارد که برای همه کاربرد داشته باشد.» 

به گفته «سی واچ» این سازمان استفاده از نخستین کشتی نجات در بحیره مدیترانه را در ماه جون سال ۲۰۱۵ آغاز کرد و از آن زمان تا به حال بیش از ۴۵ هزار تن را از خطر غرق شدن نجات داده است.

مردم سفرشان را اغلب از سواحل شمال افریقا در قایق هایی عمدتا نامناسب شروع می کنند و سعی می کنند طی یک سفر خطرناک از بحیره مدیترانه برای رسیدن به اتحادیه اروپا عبور کنند. برخی اوقات آن ها در بحر با خطر غرق شدن مواجه می شوند.

بیشتر بخوانید: کشتی های نجات با بیش از ۴۳۰ پناهجو به ایتالیا وارد شدند

در این منطقه سازمان های خصوصی برای نجات مردم فعالیت دارند. در ایتالیا فعالیت های آن ها در میان احزاب دست راستی مجادله برانگیز است. زیرا هر سال ده ها هزار پناهجو به این کشور می رسند. سازمان های امدادگر نیز از عدم کمک رسانی به پناهجویان انتقاد می کنند.

 

در همین زمینه