دو قایق حامل مهاجران در یونان غرق شدند
عکس: الیانس
دو قایق حامل مهاجران در یونان غرق شدند عکس: الیانس

مقامات یونانی می‌گویند که جسد سه پناهجوی دیگر را در منطقۀ غربی دریای اژه پیدا کرده‌اند. هفتۀ گذشته در پی واژگونی یک قایق پناهجویان در دریای اژه، ۲۶ تن جان باختند و ۳۰ تن دیگر نا پدید شدند.

این مقامات روز شنبه از کشف سه جسد دیگر در دریای اژه خبر دادند که با این حال، شمار کشته شده‌های رویداد واژگونی قایق حامل پناهجویان در آب‌های یونان، به ۲۶ تن رسید.

در همین حال شاهدان عینی می‌گویند که در این قایق ۶۸ پناهجو حضور داشت که بامداد روز سه شنبه به دلیل وزش باد شدید، در دریای اژه واژگون شد.

گارد ساحلی یونان در یک اعلامیۀ مطبوعاتی گفته است که ۱۲ تن از این پناهجویان از غرق شدن نجات یافتند. ۱۱ تن در روز سه شنبه نجات یافته است که شامل ۶ مصری، ۲ افغان و ۲ ایرانی هستند. گفته می‌شود که دوازدهمین مورد، در روز چهارشنبه نجات یافته است.

گفتنی است که ۳۱ تن از مسافران این قایق در آب‌های جزیرۀ آویا یونان ناپدید هستند.

مقامات یونانی ۲ تن از نجات یافته‌ها را به اتهام راندن قایق دست‌گیر کرده‌اند. همچنان کسانی که از این رویداد جان سالم برده‌اند، می‌گویند که این سفر را از ساحلی در شهر ازمیر ترکیه آغاز کرده بودند.

این در حالی است که به سبب غرق شدن یک قایق دیگر در آب‌های جزیرۀ یونانی ساموس، یک پناهجو جان باخته است و ۷ پناهجوی دیگر ناپدید هستند.این قایق دو شنبه شب غرق شده است.

در همین حال، شمار پناهجویانی که تلاش می‌کنند از مسیر آب‌های ترکیه به یونان برسند، در سال‌های پسین افزایش چشم‌گیری داشته است.

در اکتبر سال جاری نیز دست کم ۳۰ پناهجو به سبب غرق شدن دو قایق در دریای اژه، جان باختند. یک قایق با ۹۵ پناهجو در ۵ اکتوبر در آب‌های یونان غرق شد که ۱۲ تن جان باختند و همچنان قایق دیگر به تاریخ ۶ اکتوبر غرق شد و ۱۸ تن که ۱۷ تن آن را زن‌ها تشکیل می‌داد، جان باختند.

 

در همین زمینه