پایان مسیر بالکان در تریست.
عکس: انسا/ پوتیک‌نانو
پایان مسیر بالکان در تریست. عکس: انسا/ پوتیک‌نانو

به اساس گزارش‌های نشر شده در رسانه‌ها، فرانتکس، یوروپل و اسپانیا در پایان ماه اکتوبر، بیش از ۳۸۰ تن را در مسیر بالکان و جنوب شرقی اروپا دستگیر کرده‌اند که گفته می‌شود ۱۵۹ تن از آن‌ها متهم به قاچاق پناهجویان هستند.

در همین حال، گفته می‌شود که آژانس حفاظت از مرزهای اروپا (فرانتکس)، یوروپل و اسپانیا در پایان ماه اکتوبر ۳۸۲ تن را در کشورهای مسیر بالکان دستگیر کرده‌اند.

به اساس خبرنامۀ شینگن ویزا اینفو، بیشتر این افراد در قاچاق اسلحه، پناهجویان و همچنان ساختن مدارک جعلی  دست داشته‌اند.

گفته می‌شود که حدود یک هزار و ۶۰۰ سرباز در این عملیات که از تاریخ ۲۶ تا ۲۹ اکتوبر در کشورهای بالکان ادامه یافته  است، شرکت کرده‌اند.

 در همین حال یورپل می‌گوید که این عملیات سبب شده است که روی ۱۳۰ پروندۀ تازه نیز تحقیق کنند. همچنان گفته شده است که در پی این عملیات، ۱۵۹ تن قاچاقچی پناهجویان، ۱۱۲ تن قاچاقچی مواد مخدر، ۳۸ تن قاچاقچی اسلحه و ۲ تن دیگر هم به اتهام قاچاق انسان دستگیر شده‌اند. تعدادی هم به جرایم دیگر، دستگیر شده‌اند.

بیشتر بخوانید: قایق غرق شده در آب‌های یونان: سه جسد دیگر هم پیدا شد

گفته شده که ماموران در این عملیات ۹۹۸ مکان و ۳۲ هزار و ۶۶۵ موتر را تلاشی کرده‌اند. این در حالی است که پیش از این نیز یوروپل با همکاری استونی، آلمان، لیتوانی، لهستان و بریتانیا، گروهی از قاچاقچی‌ها را دستگیر کرد که پناهجویان را از بلاروس به اتحادیۀ اروپا منتقل می‌کردند. یوروپل در پیوند به این عملیات گفته بود که یک تن در بریتانیا و ده تن دیگر در لهستان دستیگر شده‌اند.

گفتنی است که کشورهای بالکان، مثل بلغاریا، چک و سلواکیا، در پی افزایش شمار پناهجویان در این مسیر، بر آن شده‌اند تا تدابیر امنیتی شان را افزایش دهند.

به اساس آمار ارایه شده از سوی آژانس حفاظت از مرزهای اروپا (فرانتکس)، تنها در ماه اگست، ۱۵ هزار و ۹۰۰ پناهجو تلاش کرده‌اند که از مسیر بالکان به اروپا برسند. این نهاد افزوده است که این آمار به نسبت سال گذشته، افزایش ۱۴۱ درصدی را نشان می‌دهد.

این در حالی است که مقامات مجارستان اعلام کردند که نیروهای امنیتی این کشور از آغاز سال جاری تا ۲۱ اکتوبر نزدیک به ۲۵۰ هزار مهاجر غیرقانونی را دست‌گیر کرده‌اند. در این اعلامیه آمده است که مقامات قضایی این کشور برای یک هزار و ۵۰۰ قاچاقچی نیز پروندۀ جنایی تشکیل داده‌اند.

 

در همین زمینه