گروهی از مهاجران در مرز رومانیا و صربستان. عکس: رویترز
گروهی از مهاجران در مرز رومانیا و صربستان. عکس: رویترز

نیروهای پولیس رومانیا می‌گویند که ۴۶ پناهجو را از دو کامیون در آراد، منطقۀ مرزی میان این کشور و مجارستان دست‌گیر کرده‌اند. این پناهجویان که شهروندان سوریه، نیپال، سریلانکا و بنگلادیش هستند، تلاش داشتند تا به مجارستان بروند.

در همین حال مرزبانان منظقۀ آراد رومانیا به روز دو شنبه اعلام کردند که ۳۸ پناهجو را از یک کامیون در پاسگاه مرزی نادلاک۲ پیدا کرده‌اند. رانندۀ این کامیون که اهل ترکیه است، ظاهراً میله‌های آهنی را از ترکیه به لهستان منتقل کند.

پولیس رومانیا می‌گوید که پناهجویان دست‌گیر شده شهروندان سوریه هستند که تلاش داشتند از این طریق به کشورهای اروپایی برسند. این نیروها همچنان ۸ پناهجو را در یک کامیون دیگر در پاسگاه مرزی ورسند پیدا کردند. گفته شده است که این پناهجویان از ۲۲ تا ۴۱ سال سن دارند و شهروندان سریلانکا، بنگلادیش و نیپال هستند.


این در حالی است که آژانس پولیس جامعۀ اروپا (یوروپل) در ماه اگست اعلام کرد که نیروهای امنیتی و مرزبانی رومانیا یک گروه قاچاقچی را که در قاچاق صدها پناهجو در مسیر بالکان دست داشتند، نابود کرده‌است. این گروه که شهروندان مصر، عراق، سوریه و رومانیا بودند، از أواخر سال ۲۰۲۰ تا اکنون به قاچاق پناهجویان در این مسیر فعال بودند.

همچنان گفته می‌شود که این گروه، پناهجویان را از بلغارستان و صربستان به رومانیا منتقل کرده و در بخارست یا مناطق غربی رومانیا جا به جا می‌کردند. این پناهجویان از رومانیا به مجارستان و سپس به آلمان منتقل می‌شدند.

در همین حال، گفته شده است که این گروه از هر پناهجو از ۴ تا ۱۰ هزار یورو پول می‌ستاندند.

این در حالی است که بسیاری از پناهجویان تلاش می‌کنند از رومانیا یا صربستان به مجارستان و سپس به اروپای غربی برسند. در همین حال، مقامات مجارستان در پایان ماه جون اعلام کردند که از آغاز سال جاری تا اکنون، از ورود ۱۵۰ هزار پناهجو به این کشور جلوگیری کرده‌اند.

 

در همین زمینه