مهاجران پس از عملیات نجات در هنگام عبور از کانال مانش، با کشتی نیروی مرزی به بندر دوور می رسند
عکس از آرشیف
مهاجران پس از عملیات نجات در هنگام عبور از کانال مانش، با کشتی نیروی مرزی به بندر دوور می رسند عکس از آرشیف

یک برنامۀ مشترک برای جلوگیری از ورود پناهجویان از طریق کانال مانش به بریتانیا به مرحله تطبیق نزدیک شده است. پاریس و لندن سعی می‌کنند که با این برنامه از ورود پناهجویان به بریتانیا بکاهند.

 ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه (هفتم نومبر۲۰۲۲) گفت که او نسبت به کار مشترک با فرانسه برای "متوقف کردن ورود غیرقانونی مهاجران به بریتانیا خوش‌بین است". این اظهارات سوناک پس از دیدارش با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که در حاشیه نشست بین المللی اقلیم در مصر صورت گرفته بود، مطرح شد.

نخست وزیر بریتانیا در پیوند به چگونگی برخورد با مهاجران غیرقانونی به ویژه وضعیت زندگی آنان در منطقه مانستون، با انتقادات و فشارهای بیشتر روبرو است. گفته می‌شود که پناهجویان در مرکز رسیدگی به درخواست پناهندگی در مانستون، در وضعیت نامناسب زندگی می‌کنند.

بر بنیاد معلومات حکومت بریتانیا، از آغاز سال روان تا پایان ماه اکتوبر بیش از ۳۰ هزار و ۷۶۰ نفر توانسته اند که با عبور از کانال مانش در قایق های کوچک وارد قلمرو بریتانیا شوند.

تلاش‌های پیش از این برای محدود کردن گذرگاه‌ها به ویژه طرح متوقف‌شده برای فرستادن پناهجویان به رواندا هم نتوانسته است که رقم ورود پناهجویان به این کشور را کاهش بدهد.

مرتبط:دادگاهی در فرانسه، پنج قاچاقچی را به زندان محکوم کرد

روابط بین فرانسه و بریتانیا بر سر موضوع عبور پناهجویان از طریق کانال مانش، تیره شده است. این تیرگی روابط تا حدی پیش رفت که لیز تراس، نخست وزیر پیشین بریتانیا در جریان مبارزات انتخاباتی خود سوال این چنینی را مطرح کرد که "آیا امانوئل ماکرون دوست است یا دشمن؟"

سوناک به خبرنگاران در مصر گفت که حکومت او در سریع ترین زمان ممکن با این موضوع [ورود پناهجویان از طریق کانال مانش به بریتانیا] برخورد خواهد کرد و افزود که فرانسه و بریتانیا می توانند "بر وضعیت کنونی مسلط شوند."

نخست وزیر بریتانیا علاوه کرد: «من در واقع با اعتماد به نفس و خوش‌بینی می‌توانم بگویم [...] که در همکاری با شرکای اروپایی‌مان، می‌توانیم تغییراتی را ایجاد کنیم، این چالش مهاجرت غیرقانونی را کنترول کنیم و از آمدن غیرقانونی مردم جلوگیری نماییم.»

اندکی پس از آن، سخنگوی سوناک اظهار کرد که دو کشور به توافقی جدید نزدیک شده اند تا از ورود تعداد زیادی از مهاجران به وسیله قایق به بریتانیا جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید:وزیر داخله بریتانیا ورود پناهجویان را "تهاجم" عنوان کرد

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا گفت: «روی یک توافق مذاکره جریان دارد و فکر می‌کنم در مراحل نهایی رسیده است.»

پیش از این مقام های بریتانیا همچنان گفته بودند که آنان مایل اند تا شماری از افسران شان را در فرانسه داشته باشند و آنان در کنار پولیس فرانسه برای جلوگیری از حرکت قایق‌های بیشتر از سواحل فرانسه کار کنند.

در ماه جولای سال ۲۰۲۱ هر دو کشور قراردادی را به ارزش ۶۳ میلیون یورو امضا کردند. این قرارداد به هدف تامین بودجه پولیس برای پیشبرد ماموریت های گشت‌زنی در سواحل شمال فرانسه عنوان شده بود.

رابرت جنریک، وزیر امور مهاجرت بریتانیا به پارلمان این کشور گفت که مقام‌های فرانسوی در سال جاری از عبور بیش از ۲۹ هزار مهاجر جلوگیری کرده و بیش از یک‌هزار قایق را نیز از بین برده اند.

 

در همین زمینه