مهاجران در آلمان، عکس از پیکچر الاینس
مهاجران در آلمان، عکس از پیکچر الاینس

رقم درخواست های پناهندگی در ماه اکتوبر امسال در آلمان، در مقایسه به زمان مشابه آن در سال ۲۰۲۱ بیش از هشتاد درصد افزایش یافته است. بیشترین درخواستی ها را افغان ها، سوریایی ها و ترک ها ارائه کرده اند.

پس از اینکه آمار مهاجرت پناهجویان از اواسط سال قبل دوباره به میزان قابل توجهی افزایش یافت، اکنون دوباره از یک موج عظیم پناهجویان در آلمان سخن زده می‌شود. روزنامه آلمانی (دی ولت) براساس اطلاعات اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) گزارش داده است که در ماه اکتوبر امسال، ۲۳ هزار و ۹۱۸ درخواست اولیه پناهندگی دراین کشور ارائه شده است. گفته شده است که در شش سال گذشته این افزایش وجود نداشته است. طبق آمار (بامف)، تنها در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶، ۲۴ هزار و ۵۷۴ در خواست پناهندگی ارائه شده بود.

مرتبط:افزایش چشمگیر ورود غیرقانونی به آلمان

موج عظیم پناهجویان همزمان با پذیرش صدها هزار پناهنده از اوکرایین ثبت شده است. با این حال، اوکرایینی ها مجبور نیستند درخواست پناهندگی بدهند، اما بدون روند پناهندگی اوکرایینی ها وضعیت اقامت شان مشخص می‌گردد. بر اساس گزارش (بامف)، حدود ۲۳ هزار و ۹۰۰ درخواست اولیه پناهندگی در ماه اکتوبر به معنای ۲۸ درصد بیشتر از ماه سپتمبر است. مانند ماه سپتمبر، بیشترین در خواستی ها را سوریایی ها با (۸۹۷۵)، افغان ها با (۳۶۸۲) و ترک ها (۳۳۲۴) ارائه کرده اند.

تقریباً همه پناهجویانی که به آلمان می‌رسند از طریق کشورهای امن همسایه وارد می‌شوند. بنابراین قبلاً در این کشور ها از جنگ یا آزار و اذیت در امان بودند. با این حال، آنها معمولاً روند پناهندگی شان را در آلمان دریافت می‌کنند که منجر به اقامت دایمی در آلمان می‌شود. تمام تلاش‌های قبلی برای جلوگیری از ورود غیرمجاز پناهجویان از سایر کشورهای اتحادیه اروپا در آلمان و برگشت دادن این پناهجویان براساس توافقنامه دوبلین به کشورهای مسئول عمدتاً ناموفق بوده است.

بیشتر بخوانید:چرا مهاجرت از طریق جاده بالکان افزایش یافته؟

حکومت ائتلافی آلمان تا حال راهی برای بازگرداندن تعداد زیادی از پناهجویانی که به آلمان از طریق کشور های دیگر اتحادیه اروپا می‌آیند، پیدا نکرده است. به ویژه در مورد یونان، توافقنامه دوبلین کمتر تطبیق می‌شود. زیرا وضعیت اجتماعی و اقتصادی پناهجویان بیکار در این کشور نهایت بد است و گسترش مزایای اجتماعی برای پناهندگان بیکار ضروری است. بنابرین محاکم آلمان حداقل معیارهای را در آنجا نقض حقوق بشر می‌دانند و از بازگشت پناهجویان که از این کشور به آلمان آمده اند جلوگیری می‌کنند.

 

در همین زمینه