سربازان پولندی در مرز این کشور با بلاروس
عکس از آرشیف
سربازان پولندی در مرز این کشور با بلاروس عکس از آرشیف

مقام های پولند می‌گویند که مهاجران در هنگام عبور از مرز با بلاروس تلاش می‌کنند که سیستم نظارتی الکترونیکی را از بین ببرند. یک سخنگوی حکومت پولند، بلاروس را در افزایش رقم تلاش‌ها برای عبور از مرز متهم می‌کند.

آنا میشالسکا، سخنگوی گارد مرزی پولند (لهستان) می‌گوید، ایجاد دیوار محافظتی در مرز میان پولند و بلاروس به گونه رسمی تکمیل شده اما تا هنوز دوربین ها و حسگرها نصب نشده اند. به گفته میشالسکا، بیشتر پناهجویان تلاش می‌کنند که پیش از دشوار شدن وضعیت، به زودی وارد قلمرو اتحادیه اروپا شوند.

در ماه های اخیر سال ۲۰۲۱، رقم فزاینده‌ای از پناهجویان تلاش کردند که از مرز میان بلاروس و پولند عبور کنند. حضور این پناهجویان در منطقه مرزی سبب ایجاد بحران بشری نیز گردید. پولند پس از این ماجرا تصمیم گرفت که دیوار محافظتی را در مرز با کشور همسایه اش ایجاد کند.

بر بنیاد معلومات برخی از فعالان حقوق بشر از پولند، افزون بر اینکه دیوار، مانع ورود پناهجویان نشده است، بروز مشکلات دیگر را نیز دامن زده است. این گروه گزارش داده است، تعداد فزاینده‌ای از مهاجران هنگام تلاش برای بالا رفتن از سدی که ارتفاع آن ۵،۵ متر و طول آن ۱۸۶ کیلومتر است، مجروح شده‌اند.

مرتبط:جلوگیری از ورود مهاجران؛ پولند در مرز با روسیه دیوار محافظتی می‌سازد

در حالی که فعالان خود را برای مددرسانی در زمستان آماده می‌کنند، می‌گویند که مشکلات و خطرات بیشتری برای مهاجران در مرز پدید خواهد آمد. در حال حاضر، روند نصب دوربین‌ها و حسگرها بر روی این دیوار جریان دارد. خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی گارد مرزی پولند نوشته است نصب این سیستم الکترونیکی عبور از مرزها را دشوار می‌کند. به گفته آنا میشالسکا، از وضعیت کنونی و ورود مهاجران بلاروس بهره برداری می‌کند.

روزانه بیش از یک صد نفر تلاش برای عبور از مرز می‌کنند

رویترز به نقل از مقام های پولندی در هفته جاری گزارش دادند که افزایش فعالیت در مرز با بلاروس مشاهد شده و آنان هشدار دادند که احتمالاً "بحران جدید مهاجران در مرزهای پولند رخ دهد."

به گفته نیروهای مرزی پولند، در حال حاضر رقم کسانی که در تلاش برای عبور از مرز میان بلاروس و این کشور اند به بیشتر از یک صد مورد افزایش یافته است. 

 

در همین زمینه