گزمه نیروهای امنیتی در امتداد مرزهای بلغاریا و ترکیه در  روز 22 می 2016. عکس از  Nikolay Doychinov, AFP
گزمه نیروهای امنیتی در امتداد مرزهای بلغاریا و ترکیه در روز 22 می 2016. عکس از Nikolay Doychinov, AFP

مقامات می‌گویند که یک پولیس نگهبانی از مرز بلغاریا با ترکیه، پس از تیر اندازی از سوی افرادی مشکوک به قاچاق مهاجران کشته شد.

در همین حال وزیر داخلۀ بلغیاریا می‌گوید که پتار باچواروف، افسر مرزی این کشور، هنگام کشف یک حفره در حصار مرزی با ترکیه، مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

گفته می‌شود که اخیراً تلاش مهاجران در عبور از این مرز، برای رسیدن به اتجادیۀ اروپا افزایش کم سابقه‌یی داشته است. اما مقامات می‌گویند که تیراندازی شب دوشنبه بی‌سابقه بوده است.

همچنان مقامات بلغاریا می‌گویند که این افسر در حال افروختن روشنایی روی قسمت شکسته شدۀ حصار مرزی بود که ۱۰ تا ۱۵ گلوله به سویش شلیک شد. این مقامات همچنان می‌افزایند که این تیراندازی از سوی قاچاقچی‌های مهاجران صورت گرفته است.

یکی از همکاران این افسر که از آن رویداد جان سالم برده، می‌گوید که به مهاجمان شلیک کرده‌است.

در همین حال، گفته شده است که مقامات ترکی دو تن را در پیوند به این رویداد دست‌گیر کرده‌اند. اما به باور دادستان‌های بلغاریا، افراد دست‌گیر شده ترک نیستند.

این در حالی است که مسیر بلغاریا برای مهاجران خاورمیانه و افغانستان که تلاش می‌کنند به اتحادیۀ اروپا برسند، مورد توجه بیشتر قرار گرفته است.

همچنانا مقامات وزارت داخلۀ بلغاریا اعلام کرده‌اند که تنها در ۹ ماه نخست سال جاری، ۱۲ هزار و ۷۴۰ مهاجر غیرقانونی را بازداشت کرده‌اند که این رقم در مقایسه با سال گذشته، افزایش صد در صدی را نشان می‌دهد. به گفتۀ این مقامات، تلاش‌ها برای عبور از این مرز نیز، در مقایسه با سال گذشته دو مرتبه افزایش یافته است.

حصار مرزی ۲۵۰ کیلومتری میان بلغاریا و ترکیه پس از موج مهاجرت به اروپا در سال ۲۰۱۵ کشیده شد که مرزبانان بلغاریایی پس از آن زمان تا اکنون به صورت مرتب با گشت‌زنی از این حصار مراقبت می‌کنند.

در همین حال، استویانوف، سرپرست وزارت دفاع بلغاریا می‌گوید که حصار مرزی غیر قابل اعتماد شده‌است و باید با موانع غیرقابل عبور جاگزین شود.

 

در همین زمینه