مهاجران افغان در پاکستان با خشونت، آزار و اذیت پولیس این کشور روبرو اند
مهاجران افغان در پاکستان با خشونت، آزار و اذیت پولیس این کشور روبرو اند

باشندگان شهر اسلام‌آباد شکایت دارند که مهاجران افغان باعث افزایش کرایه خانه‌ها شده اند. بسیاری از أفغان‌ها می‌گویند که به خاطر تاخیر در صدور ویزا از سوی کشورهای غربی، نمی‌توانند پاکستان را زودتر ترک کنند.

قمر السلام به سختی برای پیدا کردن یک خانه کرایی در اسلام آباد تلاش می کند. قرارداد کرایه خانه کنونی او تقریبا سه هفته دیگر به پایان می رسد. او می گوید، نمی تواند کرایه بالایی را که صاحب خانه اش خواهان آن است، پرداخت کند.

چنین شکایت هایی در اسلام آباد این روزها زیاد شنیده می شود. میزان تقاضا برای آپارتمان و خانه افزایش یافته است. بسیاری دلیل آن را آمدن ده ها هزار شهروند افغان می دانند که پس از تصرف قدرت توسط طالبان در سال گذشته به پاکستان فرار کردند.

قمر الاسلام گفت: «من در ماه دسمبر ۲۰۲۰ یک خانه دواتاقه را به قیمت ماهانه ۵۵ هزار روپیه (۲۵۰ دالر/ ۲۴۹ یورو) کرایه کردم. در قرارداد درج شد که کرایه خانه می تواند پس از گذشتن نیمی از مهلت دو ساله ۱۰ درصد افزایش داده شود و من امیدوار بودم که بتوانم قرارداد را با افزایش ۱۰ درصدی تمدید کنم.»

این معلم کالج در آپارتمانش در یکی از محله های مجلل اسلام آباد به دویچه وله گفت: «اما حالا صاحبخانه از من [ماهانه] ۲۰ هزار روپیه بیشتر می خواهد. درآمد من به خاطر تورم کاهش یافته و من از عهده پرداخت آن برنمی آیم. به این خاطر به دنبال یک خانه با کرایه پایین تر هستم.»

این مرد ۴۲ ساله که با همسر و سه فرزندش زندگی می کند، می گوید که کرایه خانه به خاطر سرازیر شدن شهروندان افغان در ماه های اخیر شدیداً افزایش یافته است.

افغان های منتظر ویزا

پس از این که طالبان در اگست سال ۲۰۲۱ قدرت را در افغانستان تصرف کردند، بسیاری از کسانی که قبلا با ایالات متحده امریکا، نیروهای ناتو یا سازمان های خارجی کار می کردند و از عملیات تخلیه باز ماندند، کشورشان را از ترس رفتار خصمانه طالبان ترک کردند.

مردان و زنان تحصیل کرده و شاغل نیز شامل اشخاصی بودند که از افغانستان فرار کردند.

بسیاری از آن ها به اسلام آباد رفتند و آن جا در مرکز شهر خانه، آپارتمان، هوتل و اتاق کرایه کردند و همزمان به کشورهای غربی درخواست های پناهندگی دادند یا منتظر طی مراحل پروسه انتقال شان به این کشورها هستند.

برخی از خانواده های افغان که امکانات مالی کمتری داشتند، راه دیگری ندیدند به غیر از این که در نزدیکی ساختمان پارلمان و حتی در یک پارک مجاور خیمه بزنند. اما پولیس آن ها را به جای دیگری انتقال داد و دلیل آن را نگرانی های امنیتی عنوان کرد. سپس این خانواده ها در اسلام آباد به مناطقی با هزینه های پایین تر نقل مکان کردند یا این که به شهر راولپندی که در مجاورت پایتخت موقعیت دارد، نقل مکان کردند.

قیصر خان افریدی، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، به دویچه وله گفت که براساس برآورد حکومت پاکستان، از جنوری سال ۲۰۲۱ تا به حال حدود ۲۵۰ هزار افغان به پاکستان وارد شده اند. اما او اذعان کرد که شمار آن ها احتمالا بالاتر از این است.

حمایت مالی از سوی اقارب مقیم خارج

دفاتر رهنمایی معاملات نیز افزایش کرایه ها را تایید می کنند. به گفته آن ها، بسیاری از صاحبان خانه ها ترجیح می دهند خانه ها و آپارتمان هایشان را به خارجی ها به شمول افغان ها کرایه بدهند، زیرا می توانند پول بیشتری از آن ها بگیرند.

محمد کاشف، صاحب رهنمایی معاملات در محله «G-9/4»، جایی که تعداد زیادی از اینگونه خانواده ها زندگی می کنند، گفت: «بسیاری از افغان ها از خویشان شان که مقیم کشورهای غربی هستند، پول دریافت می کنند و به این خاطر پرداخت کرایه خانه برایشان مشکل نیست». به گفته او بیشتر پاکستانی ها که به دنبال خانه می گردند، خواهان واحدهای جداگانه هستند، در حالی که شهروندان افغان باهم زیر یک سقف زندگی می کنند و حاضر به پرداخت کرایه های بالاتر هستند.

رمضان سرفراز نیز که در اسلام آباد در بخش معاملات املاک کار می کند، گفت که افزایش مهاجران افغان در اسلام آباد باعث افزایش شدید کرایه در این شهر شده است که در غیر آن هم در پاکستان گران ترین شهر برای زندگی به شمار می آید.

او گفت: «افغان ها خانه و آپارتمان را برای دوره های کوتاه کرایه می کنند و پس از دریافت ویزا آنجا را ترک می کنند. به این خاطر صاحبان خانه ها آن ها را نسبت به پاکستانی ها که به دنبال کرایه طولانی مدت هستند ترجیح می دهند.»

رسیدگی بسیار کُند به درخواست های ویزا

شهروندان افغان می گویند که تاخیر از سوی کشورهای غربی در صدور ویزا باعث طولانی شدن مدت اقامت آن ها شده است.

ندرت بی بی که ۴۲ سال دارد به دویچه وله گفت: «ما این جا به خاطر تاخیر طولانی در صدور ویزای کانادا گیر مانده ایم و نمی دانیم چرا آن ها در رسیدگی به درخواست ویزای ما اینقدر تعلل می کنند».

او در اسلام آباد همراه با شوهر فلج و شش فرزندش در یک آپارتمان زندگی می کند. شوهرش قبلا کارمند یک سازمان غیردولتی بین المللی بود. برادر بزرگترش که در کانادا زندگی می کند، در تامین هزینه زندگی این خانواده کمک می کند.

صدف باری، یک شهروند دیگر افغان است که در انتظار ویزا به سر می برد. او که ۲۴ سال دارد و قبلا معلم بوده، به همراه خواهرش با معاش ناچیز در یک کال سنتر (مرکز تماس) کار می کند.

باری می گوید که خانواده اش هزینه های زندگی را به دشواری تامین می کند و در حال حاضر در راولپندی واقع در جنوب اسلام آباد یک خانه کوچک دوطبقه ای کرایه کرده است.

ایالات متحده امریکا اخیراً درخواست ویزای این خانواده را رد کرده است. این خانواده که به خاطر نبود امنیت و میزان بالای بیکاری حاضر نیست به افغانستان بازگردد، درخواست تجدیدنظر کرده است و بسیار امیدوار است که این بار پاسخ مثبت دریافت کند.

۱۲ ماه می سال ۲۰۲۲، اعتراص پناهجویان افغان در اسلام آباد
۱۲ ماه می سال ۲۰۲۲، اعتراص پناهجویان افغان در اسلام آباد

اعتراض ها در سرک

افغان هایی که با تاخیر در صدور ویزا مواجه می شوند و یا درخواست شان رد می شود، در سرک ها دست به اعتراض می زنند تا توجهات را به وضعیت خود جلب کنند. برخی از آن ها ناراحت و دلسرد هستند و می گویند که غرب با وجود وعده هایی که داده بود، آن ها را به حال خودشان رها کرده است.

آن ها سخنان جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا را به یاد می آورند که در ماه جون سال ۲۰۲۱ در آستانه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان اعلام کرد آن شهروندان افغان که به اردوی امریکا کمک کرده اند، «نباید به حال خود رها شوند.»

برخی دیگر از شهروندان افغان می خواهند در داخل پاکستان به عنوان پناهجو ثبت و راجستر شوند. اما حکومت پاکستان تا به حال این درخواست را رد کرده است.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل «یو ان اچ سی ار» گفت که گفتگوها با مقامات پاکستانی برای تصویب اقداماتی در راستای محافظت و حمایت از شهروندان آسیب پذیر افغان و پیدا کردن راه حل هایی برای رفع مشکلات آن ها جریان دارد.

انتقال بیش از ۸۰ هزار شهروند افغان به ایالات متحده امریکا

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در پاسخ به درخواست هایی که دویچه وله از طریق ای میل فرستاد، اعلام کرد که بیش از ۹۷ هزار شهروند افغان، شهروندان امریکایی و افراد دارای مدرک اقامت دائمی تا به حال از افغانستان به ایالات متحده امریکا انتقال یافته اند. انتقال آن ها در چارچوب برنامه ای موسوم به «عملیات استقبال از متحدان» (OAW) انجام شده است.

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا گفت: «ما همراه با همکاران خود در نواحی و دفترهای نهاد مسئول اسکان مجدد بی وقفه تلاش کردیم تا بتوانیم از طریق برنامهOAW امکان اسکان مجدد بیش از ۸۳۶۰۰ شهروند افغان را در ایالات متحده امریکا فراهم کنیم و در این راه کمک های اولیه را در اختیار آن ها گذاشتیم. هدف ما صدور ویزا برای هر درخواست کننده مستحق ویزای ویژه مهاجرت با سرعت هرچه بیشتر است».

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه