فقر و گرسنگی در افغانستان
فقر و گرسنگی در افغانستان

برنامه جهانی غذا از کمک ۵۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا برای مردم افغانستان خبر داده است. این بودجه برای کمک به افرادی که به عدم مصونیت غذایی در زمستان رو به رو اند، اختصاص یافته است.

برنامه جهانی غذا (دبلیو اف پی) با نشر اعلامیه ای گفته است پنجاه میلیون یورو کمک اتحادیه اروپا را از طریق دفتر اداره مشارکت های امور بین المللی (INTPA) به دست آورده است.

برنامه جهانی غذا افزوده است که این بودجه برای عملیات اضطراری برنامه جهانی غذا در زمستان امسال به کسانی که به عدم مصونیت غذایی دست و گریبان اند، کمک خواهد شد.

در بخشی از اعلامیه این نهاد آمده است که این کمک برنامه جهانی غذا را قادر می سازد تا برای ۴۰۰ هزار تن که با نا امنی شدید غذایی رو به رو اند، مواد غذایی کمک کند. از این کمک مالی برای ۲۵۰ هزار تن دیگر ماهانه پول نقد توزیع می شود.

به گفته این نهاد، پول یاد شده را مستقیماً به خانواده ها کمک می کند تا نیازمندی های غذایی شان را تامین کنند.

بربنیاد اعلامیه برنامه جهانی غذا «مردم افغانستان پس از گذشت یک سال از مشکلات اقتصادی بی پیشینه و آفات طبیعی مانند زلزله و سیلاب رنج می برند و آمادگی برای زمستان سخت ندارند. از همین رو انتظار می رود که وضعت مردم بدتر گردد.»

براساس آخرین ارزیابی این نهاد، از ده خانواده در این کشور، نه خانواده نمی توانند نیاز های غذایی خود را تامین کنند و خانواده هایی که سرپرست آن زنان اند، بیشترآسیب پذیر اند.

رافائیل آیودیس، کاردار اتحادیه اروپا برای افغانستان گفته است که اکثر مردم این کشور در نتیجه چهار دهه جنگ، آفات طبیعی، بحران اجتماعی و اقتصادی و شیوع بیماری کووید ۱۹ شغل و معیشت شان را از دست داده اند. او علاوه کرده:«افرادی که قبلاً می توانستند غذا روی میز بگذراند، اکنون به نهادی های کمک کننده رو می آورند تا به آنان کمک شود.»

مری الن مک گروتی، نماینده برنامه جهانی غذا در افغانستان با قدردانی از این کمک اتحادیه اروپا گفته است:«مردم افغانستان برای ایجاد معیشت مولد بیش از هر زمان دیگری به حمایت نیاز دارند.»

این نهاد گفته است که کمک های مالی اتحادیه اروپا از آغاز سال ۲۰۲۲ به برنامه جهانی غذا کمک کرده است تا به ۴۲۷ هزار نفر در ۲۷ ولایت کمک کند.

 

در همین زمینه