شمار پناهجویان در اتریش اخیرا شدیدا افزایش یافته است.
شمار پناهجویان در اتریش اخیرا شدیدا افزایش یافته است.

همزمان با افزایش پناهجویان در اتریش، مذاکرات بین گرهارد کارنر، وزیر داخله این کشور و روسای حکومت های ۹ ایالت فدرال در مورد سکونت ۵ هزار پناهجوی غیراوکرایینی بی نتیجه پایان یافت.

 این گفتگوها چهارشنبه شام انجام برگزار شده بودند. از آن جا که فقط ویانا و بورگن لند در شرق اتریش سهمیه های توافق شده در مورد پذیرش پناهجویان را رعایت می کنند، کارنر اخیرا با وجود درجه های حرارت رو به کاهش، دستور برپایی خیمه در مناطق دیگر اتریش را صادر کرده بود.

بیشتر بخوانید: اتریش: برای مهاجران خیمه برافراشته شد

اقدامی که اعتراض های نواحی و ایالات متاثر را به دنبال داشت. کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» این هفته از وخیم تر شدن أوضاع هشدار داد.

در بیانیه این کمیساریا آمده است، تعداد بالای درخواست های پناهندگی بدون شک یک چالش است. اما «اگر این انسان ها که تعداد زیادی از آن ها از جنگ و ترور فرار کرده اند، مجبور به زندگی در سرک ها شوند، این ناتوانی و ضعف کشور اتریش را نشان می دهد».

بین ماه های جنوری و سپتمبر تقریبا ۷۲ هزار تن در اتریش درخواست پناهندگی دادند. در حالی که شمار آن ها در تمام سال گذشته فقط به حدود ۴۰ هزار تن می رسید.

اخیرا بسیاری از آن ها پس از رسیدن به اتریش، سفرشان را به کشورهای دیگر ادامه دادند، اما با این وجود به سرپناه موقت نیاز دارند.

دلیل اصلی کمبود جا تعداد زیاد شهروندان اوکرایینی است که گرچه پناهجو نیستند، اما در کمپ های پناهجویان زندگی می کنند. اختلاف اصلی بین ایالات و حکومت فدرال اتریش بر سر ۵ هزار پناهجوی غیراوکرایینی است. کارنر، وزیر داخله اتریش سعی دارد آن ها را در میان ایالات توزیع کند. اما تلاش های او تا به حال بی نتیجه مانده است.

پتر کایزر، رئیس ایالت کرنتن در مورد دلیل مخالفت با سکونت این پناهجویان در این ایالت چهارشنبه شام گفت، مردم به خاطر همه گیری کرونا و بحران گرانی به اندازه کافی تحت فشار هستند.

بیشتر بخوانید: ورود مهاجران غیرقانونی به اتریش شدیداً افزایش یافته است

او گفت: «حالا بشر دوستی در معرض آزمایش قرار می گیرد» و افزود، حکومت ائتلافی باید ایالات را در پلان های توزیع بهتر اشتراک دهد. در غیر این صورت طرفداری از سیاستمداران پوپولیست افزایش می یابد. 

 

در همین زمینه