کانال مانش. عکس: رویترز
کانال مانش. عکس: رویترز

وزارت‌های داخلۀ فرانسه و بریتانیا در ۱۴ نومبر توافقنامۀ همکاری برای غیر قابل عبور ساختن کانال مانش بر قاچاقچی‌های پناهجویان را به امضا رساندند. عبور پناهجویان با قایق‌های کوچک از سواحل فرانسه در کانال مانش به قلمرو بریتانیا که در سال‌های پسین همواره منبع تنش میان پاریس و لندن بود، با اجرای این توافقنامه، به پایین‌ترین حد آن خواهد رسید.

بر بنیاد توافق‌نامۀ امضا شده میان این دو کشور، بریتانیا در ازای افزایش ۴۰ درصدی نیروهای فرانسوی در سواحل این کشور، متعهد به پرداخت ۷۲ ملیون یورو در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به جانب فرانسه است.

گسترش «منابع فنی و بشری»

این سند که صبح دو شنبه توسط ژرالد دارونین، وزیر داخلۀ فرانسه و همتای بریتانیایی‌اش سویلا براورمن، در پاریس به امضا رسید، در امر رهگیری قایق‌های حامل پناهجویان و غیر قابل عبور ساختن این کانال برای گروه‌های قاچاق انسان، مطابق توقعات قبلی بریتانیا عمل کرده است.

این توافقنامه در حالی به امضا رسید که یک روز پیش از آن وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که از آغاز سال ۲۰۲۲ تا اکنون، ۴۰ هزار پناهجو، این کانال خطرناک را با قایق‌های کوچک عبور کرده‌ و به بریتانیا رسیده‌اند.

در همین حال، مطابق به متن این توافقنامه، پاریس و لندن نخست بر گسترش «منابع فنی و بشری» مثل، نظارت هوایی بر سواحل فرانسه توسط پهبادها و رهگیری بهتر و بیشتر قایق‌های حامل پناهجویان تاکید داشته‌اند.

بیشر بخوانید: بریتانیا: کارمندان پیشین فروشگاه‌های بزرگ درنقش ماموران ادارۀ بررسی درخواست‌های پناهندگی

همچنان طبق مفاد این توافقنامه، هر دو کشور در هماهنگی با هم، ملزم به دنبال کردن چند هدف عمده هستند که جمع‌آوری اطلاعات از راه‌های مختلف به ویژه از پناهجویان دستگیر شده در پیوند به شبکه‌های فعال قاچاق انسان در این کانال و نابود کردن آن‌ها، از اهداف عمدۀ این توافقنامه می‌باشد.

در همین حال، برای دست‌یابی به اهداف عمدۀ این توافقنامه، اقدامات «هماهنگ و سودمندتر از پیش» در آن پیش‌بینی شده است.

گروهای نظارتی در دو سوی کانال

بر بنیاد این توافقنامه، برای نخستین بار گروهی از ناظران به منظور «تقویت تفاهم مشترک» در دو سوی کانال مستقر خواهند شد. همچنان به اساس این توافقنامه «تبادل اطلاعات افزایش» یافته و جلسات بازنگری مهاجران بهبود خواهد یافت. در همین حال، این توافقنامه نصب کمره‌های امنیتی در امتداد گذرگاه‌های مرزی و «سگ‌های کشفی» را نیز پیش‌بینی کرده‌است.

این توافقنامه در حالی میان فرانسه و بریتانیا به امضا می‌رسد که یک سال پیش در ۲۴ نومبر یکی از بدترین رویدادهای تاریخ این کانال رقم خورد. در آن رویداد با واژگون شدن قایق حامل پناهجویان در نزدیکی کاله، ۲۷ تن جان باختند.

این در حالی است که به أساس گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)، از سال ۲۰۱۴ تا اکنون شمار پناهجویانی که در تلاش برای عبور از سواحل شمال فرانسه به بریتانیا، جان باخته و یا ناپدید شده‌اند، به بیش از ۲۰۰ تن می‌رسد.

 

در همین زمینه