گروهی از پناهجویان که به قلمرو بریتانیا رسیده اند
 Photo: Gareth Fuller/PA
گروهی از پناهجویان که به قلمرو بریتانیا رسیده اند Photo: Gareth Fuller/PA

در حال حاضر بیش از ۱۲۰ هزار نفر در انتظار اند تا به درخواست های پناهندگی شان در بریتانیا رسیدگی صورت گیرد. یک سازمان حامی پناهندگان با اشاره به ارقام وزارت داخله بریتانیا اعلام کرد، شمار پناهجویان در طی پنج سال گذشته تقریبا چهار برابر شده است.

شورای پناهندگان در بریتانیا روز دوشنبه با رجوع به ارقام وزارت داخله این کشور اعلام کرد، شمار پناهجویان از ماه دسمبر ۲۰۱۷ تا جون ۲۰۲۲ به ۱۲۲ هزار و ۲۰۶ تن رسیده و تقریبا چهار برابر شده است. به گفته این سازمان به خصوص افزایش پناهجویان در یک و نیم سال گذشته شدیداً بالا بوده است.

براین اساس یک سوم از متقاضیان به مدت یک تا سه سال برای رسیدگی به درخواست های پناهندگی شان انتظار می‌کشند. در بین آن ها ۷۵۲ تن به شمول ۱۵۵ کودک هستند که بیش از پنج سال می‌شود آنان در وضعیت بلاتکلیفی هستند.

حکومت محافظه کار بریتانیا مدت ها است که سعی می‌کند جلو عبور غیرقانونی از کانال مانش را بگیرد. در همین راستا قرار است پناهجویانی که غیرقانونی وارد بریتانیا می‌شوند، به رواندا در شرق افریقا انتقال داده شوند تا درخواست پناهندگی شان را آن جا ارائه کنند. افزون بر این امکان بازگشت به بریتانیا به آن ها داده نمی‌شود. اما این روند تا هنوز با مشکلاتی به همراه بوده و زمان تطبیق آن هنوز معلوم نیست.

مرتبط:بیش از ۴۰ هزار پناهجو در بریتانیا، بین یک تا سه سال منتظر پاسخ به درخواست پناهندگی مانده‌اند

از آغاز سال ۲۰۲۲ تا به حال بیش از ۴۰ هزار تن از طریق کانال مانش به بریتانیا آمده اند که شمار آن ها تا به حال هیچگاه اینقدر زیاد نبوده است.

حکومت بریتانیا می‌گوید که به خاطر کمپ های پرازدحام، روزانه ۶.۸ میلیون پوند (۷.۷ میلیون یورو) برای اسکان مهاجران در هوتل ها پرداخت می‌کند.

انور سولومون، رئیس شورای پناهندگان گفت: «این اشخاص در جستجوی امنیت به بریتانیا آمده اند. [...] اما آن ها سال ها است که محکوم به نگرانی و داشتن احساس عدم امنیت شده اند. به خاطر این وضعیت صحت روانی شان شدیدا صدمه می‌بیند. در حالی که آن ها می‌توانند در جامعه جدیدشان ریشه بدوانند و زندگی جدیدی را آغاز کنند.»

کانال مانش: فرانتکس نظارت هوایی را در سال ۲۰۲۳ ادامه می‌دهد

سولومون از حکومت بریتانیا خواست که برای رسیدگی به دوسیه های بی شمار درخواست های پناهندگی اقدامات فوری را روی دست بگیرد. از آن جمله حکومت باید پرسنل بیشتری را استخدام کند و به افرادی که بسیار در معرض خطر هستند و اشخاصی که بیش از دو سال است انتظار می‌کشند، با دادن اولویت به درخواست های شان رسیدگی کند. 

یک سخنگوی وزارت داخله بریتانیا به این اشاره کرد که شمار بی سابقه پناهجویان تازه رسیده سیستم پناهندگی این کشور را شدیدا تحت فشار قرار می‌دهد.

او گفت، حکومت بریتانیا آن چه را که از دستش برمی آید انجام می‌دهد و در همین راستا شمار کارکنانش را شدیدا افزایش داده است. همزمان قرار است شمار کارمندانی که روی درخواست های پناهندگی تصمیم می‌گیرند افزایش یابد. افزون براین امکان آموزش و ارتقای شغلی نیز بهبود می‌یابد.

 

در همین زمینه