دو قایق گارد ساحلی یونان در حال گزمه زدن/منبع: Hellenic coastguard
دو قایق گارد ساحلی یونان در حال گزمه زدن/منبع: Hellenic coastguard

نهادهای یونان و ترکیه گفته اند که آنان حدود ۲۶۰ مهاجر را در بخش شرقی بحیره اژه از آب بیرون کشیده اند.

گارد ساحلی یونان گفت، پس از دریافت یک تماس اضطراری در نخستین ساعات روز دوشنبه (۱۴ نومبر) عملیات جستجو و نجات را به جریان انداخته است. این تماس از سوی سرنشینان یک قایق بوده است که در دریای طوفانی در جنوب جزیره سیرنا در یونان حرکت می‌کرده است.

گارد ساحلی یونان افزود، یک کشتی باربری که با بیرق آلمان در منطقه حرکت می‌کرد، ۶۲ تن را از یک قایق بادبانی که آب به داخلش رفته بود، نجات دادند.

بلافاصله پس از این واقعه، گزارشی راجع به مفقود شدن مهاجران و یا مرگ آن ها نیز نشر نشده است.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، نجات یافتگان به قایق نجات گارد ساحلی انتقال داده و به جزیره کوس برده شدند. تا به حال هیچ‌گونه اطلاعی راجع به ملیت آن ها نشر نشده است.

تقریبا ۲۰۰ تن در برابر ساحل ترکیه نجات داده شدند

به گزارش خبرگزاری دولتی ترکیه در روز دوشنبه، واحدهای گارد ساحلی ۱۹۹ تن را در برابر سواحل غربی این کشور نجات دادند.

گارد ساحلی این کشور، تصاویری را نشر کرد که در جریان شب از مردم در قایق های لاستیکی گرفته شده بودند. در یکی از این تصاویر کودک خوردسالی دیده می‌شود که از قایق به دست یک مامور داده می‌شود. ظاهرا این فرد از جمله اعضای گارد ساحلی ترکیه است.

ده ها هزار تن از کشورهای خاورمیانه، آسیا و افریقا فرار می‌کنند و سعی می‌نمایند که به کشورهای اتحادیه اروپا راه یابند. بیشتر آن ها می‌خواهند خود را به یونان یا ایتالیا برسانند.

بیشتر بخوانید:قایق غرق شده در آب‌های یونان: سه جسد دیگر هم پیدا شد

بسیاری از مهاجران سعی می‌کنند با قایق های بادی از ترکیه به جزایر یونان بروند که در نزدیک آن موقعیت دارد.

اما شمار فزاینده ای از مهاجران در قایق های بادبانی یا تفریحی به شدت پرازدحام از ترکیه مستقیما به ایتالیا می‌روند.

ادعاهای به عقب راندن اجباری

در این میان، نهادهای دولتی یونان کماکان متهم هستند که مهاجران را از مرزهای مشترک زمینی و دریایی به داخل قلمرو ترکیه به عقب می‌رانند.

خبرگزاری دولتی اناتولی در ترکیه، هفته گذشته گزارش داد که یونان ۳۲۵۹ مهاجر غیرقانونی را به اجبار به عقب رانده است. این آمار در سال روان بالاترین رقم مهاجرانی بوده که در طول یک ماه به عقب رانده شده اند. به گفته این خبرگزاری، بسیاری از مهاجران قبل از این که در دریا به حال خود رها شوند، قربانی رفتار خشونت آمیز نیروهای یونانی شده اند.

مرتبط:پس از واژگون شدن دو قایق در یونان ۶۰ نفر ناپدید شدند

در ماه های گذشته، واژگونی قایق های بادبانی و لاستیکی در آب های یونان مرگ و مفقود شدن ده ها تن را به دنبال داشته است.

غرق شدن چند کشتی در برابر جزایر یونانی کیثیرا و لیسبوس که در ماه اکتوبر رخ داد، به مرگ دست کم ۲۳ تن انجامید.

مقام های یونانی اتهامات به عقب راندن غیرقانونی مهاجران را رد می‌کنند. آتن، ترکیه را متهم می‌کند که در کنترول قاچاق مهاجران ناکام مانده است و معاهده ای را که در سال ۲۰۱۶ با اتحادیه اروپا بسته بود، نقض کرده است. این معاهده به هدف جلوگیری از آمدن مهاجران به اتحادیه اروپا تصویب شده بود.

ماموران یونانی یک بار دیگر از ترکیه خواستند، نگذارد که قایق های مهاجران از سواحلش روانه یونان شوند و می‌گویند، شرایط طوفانی در بحر باعث می‌شود تعداد زیادی از این قایق ها واژگون شده و شماری از مهاجران جان های شان را از دست بدهند.


 

در همین زمینه