سرنشینان کشتی اوشین وایکنگ. عکس از اس او اس مدیترانه
سرنشینان کشتی اوشین وایکنگ. عکس از اس او اس مدیترانه

پاریس می‌خواهد ۴۴ سرنشین کشتی "اوشین وایکنگ" را به کشورهای مبداً شان پس بفرستد. آلمان، فرانسه و برخی از کشورهای دیگر گفته اند که بیش از ۱۹۰ سرنشین این کشتی را می‌پذیرند.

جرالد دارمانین، وزیر امور داخله فرانسه در مجمع ملی پاریس گفت که پس از بررسی پرونده پناهجویانی که روز جمعه به بندر نظامی تولون رسیدند، روشن شد که ۴۴ نفر از آنان واجد شرایط پناهندگی [در فرانسه] نیستند. این مقام حکومت فرانسه در مورد دلایل مشخص این تصمیم چیزی نگفت.

دارمانین همچنان علاوه کرد که آنان با کشورهای مبدا این گروه تماس گرفته اند تا تدابیر پس فرستاده شدن آنان اتخاذ شود. همین که از وضعیت صحی این افراد اطمینان حاصل شود، آنان از فرانسه اخراج خواهند شد.

مرتبط:کشتی نجات مهاجران که ایتالیا آن را رد کرده بود، در فرانسه لنگر انداخت  

آلمان، فرانسه و ۹ عضو دیگر اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که در پذیرش سرنشینان دیگر این کشتی سهم می‌گیرند.

کشتی مددرسان "اوشین وایکنگ" که ۲۳۴ مهاجر نجات یافته را در بحیره مدیترانه حمل می‌کرد، تلاش کرد که سرنشینان خود را در بندر ایتالیا پیاده کند. اما حکومت ایتالیا از این امر ابا ورزید و کشتی از روی ناگزیری به سوی فرانسه در حرکت شد.

وزیر داخله فرانسه از این تصمیم که کشتی "اوشین وایکنگ" پس از اجازه نیافتن در ایتالیا، برای لنگر انداختن به سوی فرانسه در حرکت شد، دفاع نمود. او با اشاره به ۴۴ کودک در این کشتی گفت: «اگر شما مسئول می‌‎بودید، اجازه می‌دادید که این ۴۴ کودک بمیرند.»

بیشتر بخوانید:آلمان از ایتالیا خواست که به مهاجران در یک کشتی آلمانی کمک کند

تصمیم اخیر جورجیا میلونی، نخست وزیر راست افراطی ایتالیا مبنی بر اینکه اجازه نداد تا کشتی "اوشین وایکنگ" در بندر کشورش لنگر اندازد، سبب اوج گیری تنش میان این دو کشور عضو اتحادیه اروپا شده است. پاریس مدعی است که این اقدام روم، قانون بین المللی را نقض کرده است.

 

در همین زمینه