مهاجران افغان در پاکستان با خشونت، آزار و اذیت پولیس این کشور روبرو اند
مهاجران افغان در پاکستان با خشونت، آزار و اذیت پولیس این کشور روبرو اند

مهاجران افغان در پاکستان که منتظر برنامه‌های پناهندگی بشردوستانۀ کانادا هستند، با خطر زندانی شدن مواجه هستند. این مهاجران که عمدتاً مدت ویزای‌شان ختم شده است یا هم پس از به قدرت رسیدن گروه طالبان در افغانستان، از آن‌جا فرار کرده و بدون مدرک قانونی وارد پاکستان شده‌اند، از سوی حکومت پاکستان هشدار دریافت کرده‌اند که در صورت نداشتن مدرک قانونی به سه سال زندان محکوم خواهند شد.

در همین حال، رسانۀ خبری کانادایی ان‌بی‌سی گزارش داده است که وزارت داخلۀ پاکستان از ابتدای ماه اکتبر با پخش و نشر پیام‌های تبلیغاتی در رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های تلویزیونی دولتی هشدار می‌دهد که مهاجران بدون مدرک قانونی، پس از ۳۱ دسمبر به سه سال زندان محکوم خواهند شد.

با این حال، برایان مک‌ دونالد، مدیر اجرایی امان لارا، سازمان غیردولتی کهنه سربازان و مترجمان کانادایی که بیش از یک سال است برای آوردن پناهندگان افغان به کانادا کار می‌کند، می‌گوید: «پیام دولت پاکستان در مورد افغان‌های فاقد مدرک قانونی که احتمالاً دستگیر و زندانی می‌شوند، بسیار نگران‌کننده است.»

این در حالی است که کانادا اخیراً ۳ هزار ویزای مهاجرتی را برای اتباع افغانستان که در کشور سوم زندگی می‌کنند و کارت پناهندگی سازمان ملل را ندارند، اعلام کرد.

گفته می‌شود که هزاران افغان بدون مدرک قانونی پس از اعلام برنامۀ مهاجرتی کانادا، در ماه گذشته گذشته وارد پاکستان شده‌اند تا در این برنامه‌ درخواست دهند.

در همین حال، پاکستان در یک ماه پسین، بیش از هزار مهاجر افغان را دستگیر و زندانی کرده است. در پی‌ رفتارهای پسین دولت پاکستان با مهاجران افغان، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان در یکی از سخنان اخیر خود پاکستان را به بدرفتاری با مهاجران افغان متهم کرد و از سازمان ملل متحد و سازمان های‌بین المللی حقوق بشر خواست تا مراقب رفتار دولت پاکستان در قبال پناهجویان باشند.

حامد کرزی همچنان در رشته تویت‌های خود گفت که مقامات پاکستان باید با پناهجویان افغان مطابق قوانین و سیاست‌های بین المللی رفتار کنند.

به گزارش سی‌بی‌سی، ادارۀ مهاجرت، پناهندگی و شهروندی و امور جهانی کانادا در بیانیه‌های رسانه‌‌یی خود گفته اند که با دولت پاکستان در مورد امنیت اقامت موقت افغان‌های آسیب‌پذیر در حال رای‌زنی هستند.

گفته می‌شود که ایران و پاکستان تنها کشورهای هستند که برای افغان‌های که به کشورهای غربی درخواست پناهندگی می‌دهند، ویزا صادر می‌کنند. در حالی که تاجیکستان و هند خدمات کنسولی خود را از اگست سال ۲۰۲۱ بسته اند و برای اتباع افغانستان ویزا صادر نمی‌کنند.

در همین حال، طبق آمارهای منشر شده، هم اکنون، هزاران خانوادۀ افغان در پاکستان منتظر مهاجرت به کشورهای غربی، مثل امریکا، کانادا و اروپا هستند.

 

در همین زمینه