واسکت نجات در دریای اژه. عکس: پکچرالیانس
واسکت نجات در دریای اژه. عکس: پکچرالیانس

گارد ساحلی یونان صبح پنج‌شنبه اعلام کرد که در پی غرق شدن یک قایق حامل پناهجویان در دریای اژه، چندین پناهجو را نجات داده‌اند و یکی از از آن‌ها غرق شده‌است.

در همین حال، گارد ساحلی یونان می‌گوید که آن‌ها پس از دریافت تماس برای کمک در آخر روز چهار شنبه، نیروهای نجات را در دو قایق به کمک این پناهجویان فرستادند که در نتیجۀ عمیات این نیروها، چندین پناهجو نجات یافته و یک تن از آن‌ها غرق شده‌است.

مقامات می‌گویند که نیروهای نجات در این عملیات ۱۱ تن را از آب‌های نزدیکی جزیرۀ کوس پیدا کرده‌اند که یکی از آن‌ها در حالت بی‌هوشی به سر می‌برده و به محض رسیدن به بندر کوس، جان باخته است.

این در حالی است که دو هفته پیش از این نیز، دو قایق حامل پناهجویان در نزدیکی جزایر اویا و ساموس غرق شده و دست‌کم ۳۰ پناهجو جان باختند. چند تن دیگر در این رویداد، هنوز ناپدید هستند.

بیشتر بخوانید: نیروهای گارد ساحلی یونان و ترکیه، دها مهاجر را از خطر مرگ نجات داد

گفتنی است که یونان یکی از کشورهایی است که پناهجویان افریقا و خاورمیانه برای رسیدن به اروپا، از مسیر آن عبور کرده و خود را به اسپانیا و ایتالیا می‌رسانند.

بر بنیاد آمارهای ارایه شده از سوی گارد ساحلی یونان، این نیروها تنها در ۸ ماه سال جاری ۱۵۰۰ صد تن را نجات داده‌اند. در حالی که این آمار در سال گذشته ۶۰۰ تن بوده‌است.

مقامات یونانی همچنان می‌گویند که اخیراً قاچاقچی‌ها مسیر طولانی‌تر و خطرناک‌تری را در دریای اژه به سمت ایتالیا طی می‌کنند تا گروه‌های نظارتی در دریا را دور بزنند.

این در حالی است که نوتیس میتاراچی، وزیر مهاجرت یونان هفتۀ گذشته گفت که اخیراً ۸۰ درصد از پناهجویان از ترکیه مستقیم به ایتالیا می‌روند.

 

در همین زمینه