الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان و کارل نهامر، صدر اعظم اتریش

October 3, 2022 | Photo: Arpad Kurucz / Anadolu Agency
الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان و کارل نهامر، صدر اعظم اتریش October 3, 2022 | Photo: Arpad Kurucz / Anadolu Agency

صربستان با مجارستان و اتریش توافق کرد که نیروهای مشترک بیشتر را به هدف گشت زنی در مناطق مرزی بفرستد. هدف این سه کشور، جلوگیری از ورود پناهجویان از مسیر بالکان به غرب اروپاست.

آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا "فرانتکس" در ماه سپتمبر گفت که مسیر غرب بالکان به عنوان مهم ترین راه ترانزیت برای پناهجویانی پنداشته می‌شود که از طریق ترکیه، بلغاریا، مقدونیه شمالی و صربستان به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد می‌شوند. به گفته این نهاد، در ماه اگست سال روان رقم پیدا کردن پناهجویان که به کمتر از ۱۶ هزار مورد می‌رسید، حدود ۱۴۱ درصد افزایش یافته است.

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان در جریان یک کنفرانس خبری پس از امضای توافقامه همکاری مشترک با وکتور اوربان، نخست وزیر هنگری و کارل نهامر صدر اعظم اتریش گفت: «ما توافق کردیم که پولیس بیشتر را برای محافظت از مرز با مقدونیه شمالی به ماموریت بگماریم.»

مرتبط:جمهوری چک کنترول مرزی با سلواکیا را تا اواسط ماه دسابر تمدید کرد

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان گفت که در سال روان، هنگری از عبور غیرقانونی حدود ۲۵۰ هزار مورد جلوگیری کرده است که بیشتر آنان از سوی قاچاقبران مسلح تنظیم شده بودند. این مقام ارشد مجارستان همچنان وضعیت در مرز با صربستان را "دشوار" عنوان کرد.

اوربان گفت: «مهاجرت غیرقانونی را نباید مدیریت کرد، باید جلوی آن را گرفت.»

بیشتر بخوانید:اتحادیه اروپا با مقدونیه شمالی در کنترول مرزها همکاری می‌کند

کارل نهامر، صدر اعظم اتریش افزود که او در نظر دارد یکصد افسر پولیس را در مرز استخدام کند تا آنان با همکاران صربستانی در مرز با شمال مقدونیه همکاری نمایند.

نهامر همچنان از تصمیم اخیر بلگراد برای پایان بخشیدن به سفر بدون ویزا برای شهروندان تونس و بوروندی استقبال کرد و گفت: «من از رئیس جمهور صربستان ممنون ام که کارهای زیادی را برای پایان بخشیدن به "توریسم پناهجویی" انجام داد.»

 

در همین زمینه