قایق مهاجران در دریای اژه. عکس: رویترز
قایق مهاجران در دریای اژه. عکس: رویترز

مقامات یونانی می‌گویند که طی یک عملیات در روز چهارشنبه، یک شهروند ترکیه را به اتهام قاچاق پناهجویان دست‌گیر کرده‌اند. پولیس همچنان اعلام کرده که چهار تن اتباع خارجی نیز، در پیوند به این رویداد دست‌گیر شده‌اند.

در همین حال، مقامات خبر داده‌اند که این شهروند ۳۲ سالۀ اهل ترکیه، هنگام حمل چهار پناهجوی غیرقانونی با یک قایق تیزرفتار در ساحل جزیرۀ اسکندر توسط نیروهای پولیس یونان کشف و دست‌گیر شده‌است.

همچنان گفته شده‌است که این قایق بدون چراغ در حرکت بوده و به هشدارهای گارد ساحلی یونان پاسخ نداده‌است. در عین حال، تلاش داشته تا از چنگ گارد ساحلی فرار کند.

نیروهای گارد ساحلی یونان پس از تیراندازی به سوی این قایق موفق به توقف آن شده‌اند. اما در این تیراندازی به هیچ‌یک از آن‌ها آسیبی نرسیده است.

از سویی هم گفته شده است که چهار شروند خارجی به شمول دو کودک در این رویداد دست‌گیر شده‌اند.

این در حالی است که گارد ساحلی یونان به روز پنج‌شنبه از غرق شدن یک قایق حامل پناهجویان و نجات ده تن خبر داد. در این رویداد یک پناهجو پس از غرق شدن در دریا، جان باخته بود.

گفتنی است که در چند سال گذشته، شمار پناهنجویانی که تلاش می‌کنند از سواحل ترکیه وارد دریای اژه و به یونان برسند، افزایش چشم‌گیری داشته‌است. اما دیده شده که اغلب سفرهای غیرقانونی از طریق دریا، پر از خطر است.

 

در همین زمینه