مهاجران در ترمینالی در شهر ایزمیر ترکیه
عکس از آرشیف
مهاجران در ترمینالی در شهر ایزمیر ترکیه عکس از آرشیف

دیده‌بان حقوق بشر از ادامه عقب زدن و اخراج مهاجران افغان از سوی ترکیه انتقاد کرده و گفته است که این کشور در هشت ماه اول سال روان میلادی بیش از ۴۴ هزار مهاجر افغان را اخراج کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر با نشر گزارش تازه‌ای گفته است که ترکیه ده‌ها هزار افغان را در مرزی زمینی‌اش با ایران عقب زده و یا آن‌ها را مستقیماً به افغانستان اخراج می‌کند. به گفته این سازمان، ترکیه درخواست حفاظت بین‌المللی این مهاجران را یا هیچ بررسی نمی‌کند یا به صورت بسیار اندک به آن توجه می‌کند.

این گزارش ۷۳ صفحه‌ای زیر عنوان «هیچ کس از من نپرسید چرا افغانستان را ترک کردم»، می‌گوید که پس از تسلط طالبان بر افغانستان در اگست ۲۰۲۱، ترکیه اخراج و عقب زدن مهاجران افغانستان را افزایش داده است.

براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، ریاست مدیریت مهاجرت در وزارت داخله ترکیه گفته است که تا ۲۰ اکتوبر ۲۰۲۲، «از ورود غیرقانونی بیش از ۲۳۸ هزار مهاجر جلوگیری شده است.» این اداره گفته که بیشتر این مهاجرین افغان بوده اند.

این سازمان گفته است که ترکیه همچنین از اخراج بیش از ۴۴ هزار افغان از طریق هوایی به کابل در هشت ماه اول سال جاری خبر داده که نسبت به همین دوره زمانی در سال ۲۰۲۱ افزایش ۱۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:پنج افغان در ترکیه به ضرب چاقو کشته شدند

دیده‌بان حقوق بشر همچنین در یافته است که ترکیه مانع ثبت نام مهاجران افغان برای کسب حفاظت بین‌المللی شده و افغان‌های در معرض اخراج اغلباً فرصتی برای ارائه درخواست پناهندگی ندارند.

در گزارش آمده است با وجودی که ترکیه به دلیل میزبانی از بیشترین تعداد پناهجویان در بین کشورهای جهان مورد استقبال و حمایت بین المللی قرار دارد، همزمان بسیاری افغان‌ها را بدون بررسی تقاضای حفاظت بین‌المللی، در مرزهای خود عقب رانده یا به افغانستان اخراج کرده است.

عقب زدن در مرز ایران

بیل فرلیک، مدیر حقوق پناهندگان و مهاجران در دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «ترکیه باید فوراً پس زدن افغان‌ها از مرزهایش را متوقف کند و به همه افغان‌هایی که در معرض اخراج هستند، این فرصت را بدهد تا تقاضای پناهندگی خود را مطرح کنند.»

مرتبط:بیش از ۴۰۰ مهاجر غیرقانونی که عمدتاً افغان‌ها هستند، از ترکیه اخراج شدند

دیده‌بان حقوق بشر در تهیه این گزارش با ۶۸ مهاجر افغان گفتگو کرده که از این میان، ۳۸ تن آن‌ها از جنوری ۲۰۲۱ تا اپریل ۲۰۲۲ از ۱۱۴ مورد عقب زدن در مرز ایران خبر داده اند. این مهاجران که همه شان مرد و تنها سفر می‌کرده اند، همچنین از بدرفتاری ماموران ترکی به شمول لت و کوب گزارش داده اند.

ترکیه در حال حاضر میزبان ۳.۹ میلیون پناهجو که بیشترین تعداد پناهجویان در جهان است می‌باشد. از این میان، ۳.۶ میلیون نفر آ‌نها از سویه و ۳۲۰ هزار تن دیگر از افغانستان و کشورهای دیگر اند.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه