آرشیف: قایق مهاجران در دریای اژه. عکس از رویترز
آرشیف: قایق مهاجران در دریای اژه. عکس از رویترز

مقامات یونان می‌گویند هفته گذشته دو شهروند ترکیه را در ارتباط با غرق شدن قایق پناهجویان در جزیره کاوس یونان گرفتار کردند. در این حادثه یک تن جان خود را از دست داده است.

نیروهای دریایی جزیره کاوس گفته اند یک جوان ۲۹ ساله ترک پنجشنبه گذشته به اتهام به خطر انداختن جان پناهجویان و غرق شدن قایق آنها بازداشت شده است.

این حادثه روز چهارشنبه ۱۶ نوامبر در آب های ساحلی جزیره کاوس رخ داد که در اثر آن یک تن جان خود را از دست داده است.

در این قایق ۱۱ مهاجر سوار بودند که بین ۲۷ تا ۳۰ سال سن داشتند. به گزارش تلویزیون دولتی یونان، پنج فلسطینی، سه یمنی و دو ترک پناهجویان نجات یافته از این حادثه هستند.

این در حالی است که نیروهای امنیتی یونان هفته گذشته اعلام کردند روز چهارشنبه یک شهروند ترکی ۳۴ ساله را به اتهام قاچاق پناهجویان بازداشت نمودند. مقامات او را متهم کرده اند که وی چهار مهاجر "غیرقانونی" را با یک قایق تیز رفتار به ساحل جزیره اسکندر آورده است.

در همین مورد: نیروهای گارد ساحلی یونان و ترکیه، دها مهاجر را از خطر مرگ نجات داد

بر اساس منابع، کشتی بدون چراغ به سیگنال گارد ساحلی یونان پاسخ نداد و سعی کرد تا فرار کند. نیروهای یونانی به سمت کشتی تیراندازی کردند تا کشتی توقف کند.

نجات ۹۴ مهاجر

بر اساس خبر دیگر، نیروهای دریایی یونان شنبه گذشته از نجات یک قایق تفریحی کوچک در آب های ساحلی جزیره پلوپونز که ۹۴ پناهجو در آن سوار بودند خبر دادند.

مقامات گفته اند که سه کشتی را برای نجات این پناهجویان به دریا فرستاده و آنها را به بندر شهر کالاماتا منتقل کردند.

در چند سال اخیر عبور مهاجران از دریای اژه به یونان افزایش یافته است. این سفرهای غیرقانونی از طریق دریا پر از تهدید است اما مهاجران به این گونه سفر ها برای عبور از دریا ادامه می‌دهند.

مرتبط: غرق شدن دو قایق در بحیره اژه؛ احتمالاً ۵۷ مهاجر ناپدید شده جان باخته اند

سه هفته پیش به دلیل غرق شدن قایق های پناهجویان در آب های ساحلی جزایر ایویا و ساموس یونان دست کم ۳۰ تن جان خود را از دست دادند و چندین تن دیگر همچنان ناپدید هستند.

به گفته شاهدان عینی، یک قایق پناهجویان با ۶۸ سرنشین، اول نوامبر در آب های ساحلی جزیره ایویا به دلیل وزش باد شدید غرق شد.

در آن زمان مقامات گفتند که ۱۲ پناهجوی مرد از جمله مهاجران افغان را از غرق شدن نجات داده و به جزیره ایویا منتقل کردند. یک شب قبل از این حادثه یک پناهجو به دلیل غرق شدن یک قایق دیگر در آب های جزیره ساموس جان خود را از دست داد و ۷ تن دیگر ناپدید شدند.


 

در همین زمینه