کودکان مهاجر در مرکز مانستون. عکس: پکچرالیانس
کودکان مهاجر در مرکز مانستون. عکس: پکچرالیانس

مقامات بریتانیا روز سه شنبه اعلام کرد که مرکز پذیرایی مهاجران "مانستون" را در منطقه جنوب شرق این کشور تخلیه کردند. پیش از این سازمان های حقوق بشری از وضعیت زندگی مهاجران در این مرکز انتقاد کرده بودند.

وزارت داخله بریتانیا دیروز سه شنبه ۲۲ نوامبر در بیانیه ای مطبوعاتی گفت: «هیچ کس در حال حاضر در این مرکز زندگی نمی‌کند. اقدامات لازم برای رسیدگی به مشکلات مهاجران در حال انجام است...»

مرکز پذیرایی مانستون در شهر کنت واقع شده است و برای پذیرش مهاجرانی است که با قایق های کوچک از طریق کانال مانش به انگلستان می رسند. با افزایش تعداد مهاجرانی که در سال جاری به بریتانیا آمده اند، این مرکز ظرفیت بیشتر پذیرش را نداشت.

این مرکز ظرفیت پذیرش ۱۶۰۰ تن را در یک زمان دارد، اما چند هفته پیش تعداد ساکنان آن به بیش از ۴۰۰۰ تن افزایش یافته بود. در آن زمان مدافعان حقوق بشر از وضعیت زندگی مهاجران در مانستون انتقاد کردند و گفتند که بسیاری از آنها برای مدت طولانی در این مکان نگهداری می‌شوند.

ماه گذشته عکسی از مرد جوانی که می خواست نامه ای را به خبرنگاران بدهد در رسانه ها نشر شد که در آن از شرایط وخیم مهاجران در مرکز مانستون شرح داده شده بود.

یک مهاجر دیگر نیز که در مرکز مانستون زندگی می کرد، شنبه گذشته به دلیل مشکل صحی در شفاخانه جان باخت. بر اساس معلومات، او در ۱۲ نوامبر با یک قایق کوچک وارد بریتانیا شده بود.

در همین مورد: یک مهاجر در اردوگاه پناهجویان در بریتانیا جان باخت

بازداشت‌گاه موقت

به گزارش رسانه های انگلیسی، پیش از این سویلا بریورمن وزیر داخله کشور با وجود هشدارهای مقامات عالی این وزارت، تلاش کرد تا از اسکان مهاجران در هتل ها جلوگیری کند.

اما اندکی پس از آن، دولت اعلام کرد که قصد دارد به زودی برای مهاجران در هتل ها سرپناه دهد.

سخنگوی وزارت داخله این کشور روز سه شنبه گفت: «مانستون یک بازداشت‌گاه موقت است. به دلیل برخی مشکلات به ویژه پس از حمله به یک مرکز دیگر، تعداد مهاجران آن افزایش یافته است.»

پس از حمله مردی به مرکز مهاجران در بندر جنوبی دوور در ۳۰ اکتبر، ۷۰۰ تن از ساکنان آن به مرکز مانستون فرستاده شدند.

در همین مورد: غرق شدن قایق پناهجویان در مانش: خدمات نجات فرانسه در کمک‌رسانی کوتاهی کرده‌است

در چند سال گذشته تعداد مهاجرانی که سعی می‌کنند با قایق های کوچک از راه کانال مانش به بریتانیا بروند، افزایش یافته است.

بر اساس آمار رسمی مقامات بریتانیا، در سال جاری تاکنون بیش از ۴۰ هزار مهاجر توانسته اند از طریق دریای مانش خود را به بریتانیا برسانند. در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۸ هزار، در حالی که در سال ۲۰۲۰ حدود ۸۵۰۰ مهاجر از کانال مانش به بریتانیا عبور کردند.

قابل یاد آوری است که لندن و پاریس در ۱۴ نوامبر قراردادی را برای جلوگیری از ورود مهاجران به بریتانیا از طریق کانال مانش امضا کردند. بر اساس بیانیه مشترک دو کشور، لندن متعهد شده است که در سال های ۲۰۲۲-۲۰۲۳ مبلغ ۷۲،۲ میلیون یورو برای جلوگیری از ورود مهاجران در بریتانیا به فرانسه بدهد. پاریس همچنان وعده داده است که تعداد نیروهای امنیتی در سواحل فرانسه را تا ۴۰ درصد افزایش دهد.

 

در همین زمینه