آرشیف: حوادث ترافیکی در بلغاریا. عکس از پکچرالیانس
آرشیف: حوادث ترافیکی در بلغاریا. عکس از پکچرالیانس

مقامات وزارت داخله بلغاریا می‌گویند راننده یک کامیون حامل مهاجران روز سه شنبه از توقف خودداری کرد و باعث زخمی شدن یک پلیس و چهار مهاجر شد. در این کامیون ۱۲ مهاجر سوری سوار بودند.

به گفته مقامات بلغاریا راننده کامیون از توقف درایستگاه بررسی پلیس در در ۴۰ کیلومتری صوفیا پایتخت بلغارستان خودداری کرده و اندکی پس از آن با موتر نیروهای امنیتی برخورد کرد.

وزارت داخله کشور بلغارستان با تایید این خبر از افزایش موارد مشابه ابراز نگرانی کرده است.

به گفته شفاخانه "سنت ان" در شهر صوفیا، در این حادثه یک پلیس ۵۱ ساله بلغاریایی و یک مهاجر ۲۰ ساله زخمی شدند. مقام ها وضعیت صحی هر دو مجروح را وخیم اعلام کردند. سه تن دیگر نیز با جراحات سطحی در شفاخانه بستری شده اند. در این حادثه راننده نیز زخمی شده است. به گفته مقامات، راننده شهروند بلغاریا بوده و بدون گواهینامه رانندگی می کرد.

چنین حوادثی به یک "اپیدمی" تبدیل شده است

در حالی که در سه ماه گذشته تعداد چنین حوادثی در این کشور بالکانی افزایش یافته، پیتار تودوروف مسوول وزارت داخله کشور بلغارستان استعفای خود را اعلام کرده است. وی از عدم اقدام دولت در برابر قاچاق مهاجران انتقاد کرده است.

در همین مورد: ۷۵ مهاجر در یک کامیون در بلغاریا دستگیر شدند

از سوی دیگر قاضی ماریان مارینوف که در حال بررسی این حادثه است گفت: «امروز این جرایم به یک اپیدمی تبدیل شده است.»

قابل یاد آوری است که در ماه اگست گذشته، دو پلیس بلغاریایی که قصد داشتند کامیون حامل مهاجران را متوقف کنند، کشته شدند. این حادثه پس از آن رخ داد که راننده کامیون از توقف در ایستگاه بررسی پلیس خودداری کرد. راننده سپس وارد چهاراهی شد و با یک موتر پلیس در ایستگاه اتوبوس و یک توالت شهری تصادف نمود.

مرتبط: یک پولیس بلغاریا در مرز ترکیه به ضرب گلوله کشته شد

پس از این حادثه، وزارت داخله کشور اقدامات سختگیرانه را در مرزها انجام داده، تجهیزات و نیروی بیشتر را اعزام کرد.

در همین حال، کمپاین مبارزه با فساد در میان ماموران پلیس و گمرک در بلغاریا راه اندازی شده است. پیتار تودوروف همچنان خواستار اعمال قوانین سختگیرانه در برابر قاچاقبران شده است.

بازداشت قاچاقبران و مهاجران

در حادثه دیگر، یک پلیس مرزی بلغاریا در اوایل نوامبر هنگام گشت زنی در مرز با ترکیه به ضرب گلوله قاچاقبران جانش را از دست داد. این پلیس زمانی که به همراه یکی از همکارانش سوراخی را در دیوار مرزی نزدیک به قریه گولیام دیروینت پیدا کردند، کشته شد.

در همین مورد: بلغاریا: ۳۵ مهاجر از خانه‌یی در پایتخت پیدا شدند

گفته می‌شود بالای این دو پلیس ده تا پانزده فیر شده است. در این رویداد به پلیس دیگر آسیبی نرسید.

به گفته وزارت داخله بلغاریا، از ابتدای سال جاری تاکنون نیروهای امنیتی این کشور ۱۴ هزار و ۴۲۷ مهاجر غیرقانونی را بازداشت کرده اند. در حالی که در سال ۲۰۲۱ بیش از ۸۲۵۰ پناهجو در بلغارستان بازداشت شدند.

 

در همین زمینه