پولیس مجارستان در مرز مشترک با صربستان. عکس از رویترز
پولیس مجارستان در مرز مشترک با صربستان. عکس از رویترز

مقامات مجارستان می‌گویند پلیس این کشور در سال جاری بیش از ۲٥٠٠٠٠ مهاجر غیرقانونی و قاچاقبر را شناسایی کرده است.

بر اساس آمارهای رسمی دولت مجارستان پلیس در سال جاری تاکنون در برابر بیش از ۲٥٠٠٠٠ مهاجر غیرقانونی و قاچاقبر اقدام کرده است.

به گفته قوماندانی پلیس ملی، این ارقام از سال گذشته تقریباً دو برابر شده است. از این میان ۱۰۹۱۱٧ پرونده مهاجران بین جنوری تا نوامبر سال روان ثبت شده است.

بر اساس این آمار، ۱٧٣۰ قاچاقبر انسان به دام پلیس افتادند که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۱۰٩ تن گزارش داده شده است.

قوماندانی پلیس ملی همچنان افزود: «قاچاقبران انسان همیشه خشونت آمیز عمل می‌کنند و در هر لحظه به بررسی احتمالی پلیس مشکوک می‌شوند. آنها تلاش می‌کنند صحنه را ترک کنند و مهاجران را پشت سر بگذارند.»

در ماه اکتوبر مقامات مجارستان اعلام کردند که از ابتدای سال در مجموع ۲۱٥۰۰۰ تن به دلیل عبور غیرقانونی از مرزهای این کشور بازداشت شدند. در همین حال، مقامات تاکید کردند که در سال جاری پرونده بررسی ۱٥۰۰ قاچاقبر انسان را آغاز می‌کنند.

مرتبط: توافق صربستان، مجارستان و اتریش روی مبارزه مشترک علیه مهاجرت غیرقانونی

پیتر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان در این باره گفته است: «تعدد مهاجرانی که از مسیر بالکان غربی وارد این کشور می‌شوند، یادآور بحران مهاجرت در ۲۰۱۵ است.»

در همین حال وزارت خارجه مجارستان می‌گوید که دولت به سه عنصر اصلی امنیت، ثبات و مبارزه با تروریسم که همواره برای اروپای مرکزی مهم بوده اقدام کرده است.

پیش از این گیورگی باکوندی، مشاور ارشد امنیتی دولت مجارستان از طریق بیانیه ای در ۱٩ اگست گفت که از ابتدای سال، مجارستان در مجموع ۱۴٥۰۰۰ ورود غیرقانونی را ثبت کرده است.

در همین مورد: افراد مظنون به قاچاق انسان بالای پولیس هنگری گلوله باری کردند

باکوندی در مورد این آمار گفت: «این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۵٧۰۰۰ تن افزایش یافته است. او همچنان گفت که تعداد قاچاقبران در سال جاری دو برابر شده و نزدیک به ۱۰۰۰ تن رسیده است.

علاوه بر این در اوایل ماه اگست، مقامات کنترل مرزی مجارستان گفتند که در آن زمان حدود ۱۵٧۰٠۰ مهاجر که قصد ورود غیرقانونی به کشور را داشتند، بازداشت کرده اند. به گفته باکوندی، در آن زمان تعداد مهاجرانی که برای عبور از مرز اقدام کرده بودند، سه برابر شده بود.

 

در همین زمینه