کمبود نیروی کاری ماهر در آلمان شانس های مهاجران را برای پیدا کردن کار بهبود می بخشد
عکس: Picture-alliance/Sven Simon/F. Hoermann
کمبود نیروی کاری ماهر در آلمان شانس های مهاجران را برای پیدا کردن کار بهبود می بخشد عکس: Picture-alliance/Sven Simon/F. Hoermann

آلمان در نظر دارد که برای پر کردن خلای نیروی کار مسلکی در این کشور، اقدامات تسهیل کننده را روی دست گیرد. این اقدامات تسهیل اعطای شهروندی، کوتاه شدن زمان انتظار برای دریافت پاسپورت آلمانی و مسایل دیگر را در بر می‌گیرد.

پتر ادریان، رئیس اتاق صنعت و تجارت آلمان از وضعیت کنونی ناراضی است. او می‌گوید: چون در جمهوری آلمان فدرال کمبود نیروی کار وجود دارد، شرکت ها به صورت فزاینده ای مجبور اند کارهای سفارشی را رد کنند و میزان بازدهی شان را کاهش دهند.

ادریان به این خاطر بر لزوم ایجاد یک روند غیرپیچیده برای مهاجرت نیروهای متخصص و مسلکی تاکید کرد. او به خبرگزاری آلمان "دی پی ای" گفت: «در بحران کنونی نیز کمبود نیروهای متخصص برای شرکت ها پس از هزینه های انرژی، دومین ریسک بزرگ به شمار می آید. به این خاطر بسیاری از شرکت ها امیدوارند که روند تسهیل مهاجرت نیروهای کاری مسلکی از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا ادامه یابد.»

مرتبط:قانون جدید مهاجرت آلمان با صدور کارت فرصت

در حال حاضر حکومت فدرال آلمان، روی اصلاح قانون مهاجرت نیروهای کاری مسلکی از سال ۲۰۲۰ کار می‌کند. به گفته ادریان، گرچه قانون کنونی هم تسهیلاتی را برای نیروهای کاری متخصص از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا در نظر گرفته است، اما «تجربیات شرکت ها نشان می‌دهد که خیلی از پروسه ها هنوز بیش از حد پیچیده یا بسیار طولانی هستند و یا اصلا به سرانجام نمی‌رسند.»

انتقاد از روند رسیدگی بسیار کُند در ادارات دولتی  

به گفته رئیس اتاق صنعت و تجارت آلمان، مهاجران باید از همان زمان ورود به این کشور مدرک شغلی ارائه کنند که از نظر کیفیت با مدارک مشابه در آلمان ارزش یکسان داشته باشد. زیرا تجربیات روزانه در شرکت ها نشان می‌دهد، مهاجران اغلب در طول کار روزمره هرگونه کمبود آموزشی را می‌توانند جبران کنند. افزون براین باید از مهاجران در کشورهای مبدا شان برای یادگیری زبان آلمانی بیشتر حمایت شود و این مساله برای موفقیت در کار بسیار بیشتر اهمیت دارد.

اما به این منظور پروسه ها در نهادهای دولتی مسئول باید تسریع شوند. به خصوص دوره انتظار برای دریافت قرار ملاقات جهت ارائه درخواست ویزا اغلب چندین ماه به طول می انجامد.

بیشتر بخوانید:ده‌ها هزار پناهجو در آلمان حق اقامت طولانی مدت را بدست خواهند آورد

به گفته ادریان برای استخدام موفقانه نیروهای کاری مسلکی باید کارهای بسیار بیشتری انجام داد. از ارائه امکانات مناسب سکونت گرفته تا ایجاد زیرساخت های لازم برای سرپرستی کودکان. ادریان گفت، وقتی بخواهیم انسان ها را در سراسر دنیا برای کار در آلمان تشویق کنیم، باید به آن ها این شانس را بدهیم که حس کنند در این کشور از آن ها استقبال می‌شود.

از جمله پلان های کنونی حکومت فدرال آلمان تسهیل روند دستیابی به شهروندی آلمان است. یعنی دوره های اداری برای دریافت پاسپورت آلمانی کوتاه تر می‌شود. مارسل فراچر، رئیس بنیاد آلمانی تحقیقات اقتصادی (DIW) در مصاحبه ای با روزنامه آلمانی «هندلس بلات»، پس از تمجید از پلان های حکومت، گفت: «سیاستمداران در آلمان باید بسیار جدی تر وارد عمل شوند، در غیر این صورت مشکل کمبود نیروهای متخصص کاری به خاطر ترکیب جمعیت و رقابت رو به افزایش بر سر تیزهوش ترین افراد بسیار وخیم تر خواهد شد.»

از نظر او برای این که آلمان در چشمان نیروهای کاری متخصص و مسلکی جذاب تر شود، ارائه یک چشم انداز روشن در زمینه کسب تابعیت این کشور یک عنصر اساسی است.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه